KESK’li kadınlar haksızlıklara karşı sokakta

 

KESK İzmir Kadın Meclisi üyesi kadınlar yaşadıkları sorunları giydikleri tişörtlere yazarak haksızlıklara karşı eylem yaptılar.

14.05.2019
Yazı Boyutu:  
KESK İzmir Kadın Meclisi, ‘Düşlerimizin peşindeyiz’ eyleminde,“Biz yaşanan haksızlıklara karşı tepki göstermek için buradayız. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” denildi.

Kadınlar, giydikleri tişörtlere yaşadıkları sorunları yazarak tepki gösterdi. Gösteride konuşan SES İzmir Kadın Sekreteri Semra Doğan, kadınların sorunlarının bir an önce çözülmesini istediklerini ifade etti.Yapılan açıklama şu şekilde:

“Neden mi buradayız? Size hala yakıcılığı devam eden hiçbir çözüm bulunmayan gerçek hikayeler anlatacağız. İçlerinde biz de varız siz de varsınız. Peki biz kim miyiz? Hemen size söyleyeyim. Hastaneye gittiğinizde size bakan hemşire, ve doktorlarınız, belediyedeki memurlar, çocuklarımızı geleceğe hazırlayan öğretmenleriz. Adliyede büro emekçileriyiz, yani anlayacağınız hak, hukuk ve adalet mücadelesi veren KESK’li kadınlarız biz. Faili olmama hakkını kullanan, bu ülkenin onuru olan, hak ve hukuk mücadelesi veren KESK’li kadınlarız biz.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ÇAĞRI

Geçtiğimiz pazar günü Anneler Günü’ydü. Eminim hepiniz çok güzel şeyler yaptınız annelerinize. Biliyorsunuz ki Öykü Arin, nadir görülen bir lösemi hastalığına yakalandı. Öykü Arin’in annesi, Anneler Günü’nde bir mesaj gönderdi; ‘Donör olun, umut olun’ diye. Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz; elinizdeki 150 bin doku örneğini bir an önce inceleyin. Yine Anneler Günü’nde çocukları için cezaevleri önünde yaşama ses veren beyaz türbentli annelerimizi unutmadık. Beyaz evrenseldir ve tek bir anlamı vardır o da barıştır.

“KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR”

Bir taraftan çocuklarını yaşatmaya çalışan anneler diğer taraftan küçücük çocuklarımıza tacizi ve tecavüzü reva gören bir kereden bir şey olmaz diyenler bir kere düşündüler mi bunu? Bu arada kadınlara yapılan taciz, tecavüz ve cinayetlere karşı duramadığınız için mi çocuklara sıra geldi? O yasaları uygulayın. Kadın cinayetleri politiktir.

“İTAAT ETMİYORUZ”

Bakın burada ekonomik kriz var. Kimse inkar etmiyor. Peki bu kriz kadınlara nasıl yansıyor? Önce işsizlik, sonra açlık, ardından depresyon. Pazara dahi gidemez olduk. Hazır kriz demişken KHK ile işten çıkartılan arkadaşlarımız için, ‘Ağaç kökü yesinler’ demişlerdi değil mi? Biz yaşanan haksızlıklara karşı tepki göstermek için buradayız. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz.” (Birgün)


Üye OlÜye Girişi