Kılıçdaroğlu: İkinci tur stratejisini açıkladı

 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran erken seçimlerine ilişkin “HDP’nin barajı aşması ve parlamentoda olması lazım” dedi ve yeni bir sivil anayasa yapacaklarını söyledi.

29.05.2018
Yazı Boyutu:  
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün gece NTV canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

24 Haziran erken seçimlerine ilişkin soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, partisinin ikinci tur stratejisini ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) seçim barajını aşıp aşamayacağına değindi.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kazanacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığında birinci turda Muharrem beyin alacağını düşünüyorum. Ben ikinci tur için diye düşünüyordum ama sahada gördüğü ilgi, vatandaşla arasında kurduğu diyalog, sevevenlliği giderek artıyor, toplumun gözünde güven veren imaj çiziyor dolayısıyla ikinci tura kalsa dahi alacaktır” dedi.

İkinci tur stratejisi

Kılıçdaroğlu’na ikinci tur stratejisiyle ilgili soru da yöneltildi. CHP lideri, Muharrem İnce’nin ikinci tura kalamaması durumunda, Erdoğan karşısındaki adayı destekleyeceklerini söyledi.

Parlamento seçimleri

“Parlamentoda çağunluğu alırız” da diyen Kılıçdaroğlu, HDP’nin baraj sorunu yaşayıp yaşamayacağına ilişkin soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Kamuoyuna yansıyan anketler barajı aşabileceği görülüyor. HDP’nin barajı aşması ve parlamentoda olması lazım. Yüzde 1 oy alsa dahi bir partinin en azından genelbaşkanının parlamentoda olmasını isteriz biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak. Siyasetin ana yeri TBMM’dir.”

Kılıçdaroğlu, sivil bir anayasa yapacaklarını da dile getirdi:

“Bildirgemizin açıklandığı gün söylemiştim, biz ayrıca bütün etkenlerden arınmış herkesin bağımsız iradesiyle bir araya geldiği bir sivil anayasa yapacağız. Böylece bu ülkeye demokrasi, özgürlükle nasıl gelirmiş, sosyal devlet nasıl olurmuş, insanın yoksulluğu nasıl sömürülemezmiş, insana nasıl değer verilirmiş, işi, aşı nasıl vereceğiz, geleceğin Türkiye’si nasıl inşa edeceğiz inşallah 25 Haziran’da Türkiye bunların tamamını daha geniş ve yetkili olarak anlatacağız bütün Türkiye’ye ve dünyaya.”

Üye OlÜye Girişi