Kılıçdaroğlu: İzmir ve Muğla'ya kadın aday istiyorum

 

CHP'nin son parti Meclisi toplantısında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, önümüzdeki yerel seçimlerde İzmir ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlıkları için tercihinin kadın adaylardan yana olduğunu açıkladığı öğrenildi.

31.08.2018
Yazı Boyutu:  
CHP'nin 2019 martında yapılması beklenen seçimde halen 6 büyükşehir (Tekirdağ, Muğla, İzmir, Hatay, Eskişehir, Aydın), 8 il belediyesi (Çanakkale, Burdur, Edirne, Giresun, Sinop, Kırklareli, Zonguldak, Yalova) olmak üzere mevcut 231 belediyeye mevcutları korumanın yanında başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Antalya, Mersin, Adana, Manisa, Balıkesir ve Bursa olmak üzere yenilerini eklemek istiyor.

24 Haziran seçimlerinden sonra olağanüstü kurultay tartışmaları yüzünden iç çekişmenin yoğunlaştığı CHP'de Kılıçdaroğlu ve MYK'nın kesinlikle  olağanüstü  kurultayın toplanmayacağını açıklamasıyla parti yöneticileri ve  muhalifler yerel seçimler öncesi bir toparlanmanın şart olduğu noktasında şimdilik ateş kesti.

Ancak öngörülen hedefe ulaşılmasında yerel seçimde gösterilecek adayların belirlenme yöntemi ve sonuçta tercih edilecek isimler çok etkili olacak görünüyor.

Yerel seçime giderken adayların da büyük tartışma yaratması durumunda ise CHP’de endişenin daha da artacağına kesin gözle bakılıyor.
 
CHP kulislerinde bir toparlanma, atak yaşanmaması durumunda, yeni belediye kazanmak yerine mevcut belediyelerin bir kısmının da kaybedilme riski bulunduğuna da dikkat çekiliyor.

İZMİR VE MUĞLA İÇİN KADIN ADAY TERCİHİ

Son Parti Meclisi toplantısından sızan haberlere göre,  24 Haziran seçimlerinden sonra olağanüstü kurultayın toplanarak partide değişimin şart olduğunu savunan İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yerine Kemal Kılıçdaroğlu şimdiden yeni aday arayışına girdi. Kılıçdaroğlu'nun  bu kez İzmir Büyükşehir'e kadın aday gösterilmesine sıcak baktığı, yerel seçimde partiye oy getirecek isim arayışına girdiği öğrenildi.

İzmir'in yanısıra olağanüstü kurultayı zamansız bulduğu için imza vermediğini açıklayan ancak Türkiye'nin en borçlu 4'üncü büyük belediyesi olduğu halde 700 bin liralık makam aracı almasıyla şimşekleri üzerine çeken  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün yerine  de Kılıçdaroğlu'nun 2019 Mart seçimlerinde kadın aday göstermekten yana olduğu belirtildi.
 
Ancak Kılıçdaroğlu'nun gerek İzmir gerekse Muğla için kadın başkan aday tercihinin örgüt içinden mi yoksa  milletvekili seçimlerinde olduğu gibi örgüt dışından ithal mi edileceği açıklık kazanmadı.

Parti Meclisi toplantısından sızan haberlere göre; Kılıçdaroğlu, kadın aday konusunda şöyle konuştu:

 "“Arkadaşlar, siyasette liyakat yoktur! Devlette liyakat vardır. Siyasette ilkokul  mezunu; savcıdan iyi hal kağıdı alır milletvekili  ya da belediye başkanı olur.. Partiye emek veren herkese saygı duyarım.  Milletvekili listeleri mükemmel değil, hata çok var. Yerel seçimlerde kadın istiyoruz!  Ancak benim istememle olmuyor."       

Kılıçdaroğlu"nun Muğla"ya bir kadın adayı bulduğu ama parti içi itirazların önüne geçemediği ve kabul ettiremediği için söz konusu adaydan vazgeçmek zorunda kaldığı öğrenildi. 

Öte yandan, Kılıçdaroğlu'nun gözde belediye başkanlarından topuklu Efe olarak anılan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun  ise 24 haziran seçimlerindeki düşük perfonmansı ve ihaleye yolsuzluk karıştırmak iddiasıyla hakkında dava nedeniyle gözden çıkarıldığı  belirtiliyor. 

"TOPUKLU EFE NEREDE?"

ODTÜ den bir uzmanın 3 saat süren 24 Haziran seçim sonuçları değerlendirilirken, CHP'nin en düşük oy aldığı ilin oransal olarak Aydın, ilçe olarak da Ankara Çankaya olduğuna dikkat çekilldi.  Aydınla ilgili değerlendirme sırasında bazı PM üyelerinin, Özlem Çerçioğlu'na işaret ederek "Topuklu Efe nerede?" diye seslendikleri dikkat çekti.

Parti Meclisi'nde Yerel seçimlerde başkan adaylarının ön seçimle belirlenmesi yönündeki öneriler ise zaman darlığı gerekçe gösterilerek merkez yönetimince rağbet bulmadı. (Kazete- özel haber)


Üye OlÜye Girişi