Kılıçdaroğlu: Oyumuz düşerse çekilebilirim!

 

CHP lideri, AKP'nin de oyunun düşmesi halinde Davutoğlu'na davranışının ne olacağını sordu

17.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimlerinde 2011’dekinden daha az oy alırlarsa görevini bırakabileceğini açıkladı; “Aynısını Davutoğlu söyleyebilir mi” dedi.
 
 
CHP 2011 genel seçimlerinde yüzde 25.91 oranında oy almıştı.
 
 
 
HaberTurk gazetesine söyleşi veren CHP lideri, oylarını artıracağından emin konuştu. Söyleşiden satırbaşları şöyle:
 
– Bu seçimde toplumun her kesimi CHP’ye ilgi gösteriyor. Bunu sadece mitinglerimizden değil, sokakta farklı görüşlerden yurttaşların ilgisinden anlıyorum.
 
– Her haneyi etkileyecek çözümler sunuyoruz.
 
– Yüzde 1 oy alan partinin bile parlamentoda olmasını isterim. HDP de Saadet Partisi ve BBP gibi diğer partiler de parlamentoda temsil edilmeliler.
 
– (HDP’nin baraj altında kalması) Siyasi kriz yaratmaz, çünkü parti olarak girmek HDP’nin tercihi.
 
– CHP’den HDP’ye büyük bir oy kayması görmüyorum. Nedeni şu: Biz demokrasinin gereğini yaptık ve bir önseçim gerçekleştirdik. Biz yardım kuruluşu Kızılay değiliz, partilerine sahip çıksınlar!
 
– Yüzde 35 hedef koymuştuk. Yakalayacağımıza inanıyoruz. Hedefe yaklaşırsak ya da tutturursak güzel olur, ama altında kalırsak iç sorgulama yapılmalı. 2011 genel seçimlerine göre daha az oy alırsak, başarısız olduğumuzu kabul etmemiz gerekir. Aynı şeyi Davutoğlu da söyleyebiliyor mu?
 
– (‘Oylarınız düşerse genel başkanlıktan çekilmeyi düşünür müsünüz?’ sorusuna karşılık olarak) Neden çekilmeyeyim? Siyasette umduğunuz hedefi yakalayamazsanız başarısızsınızdır. Oturup özeleştirimizi hem lider hem de parti olarak yaparız. Koltuk meraklısı değilim. Siyasette başarılı olup olmadığınızı kamuoyunun nabzını tutarak öğrenebilirsiniz. Bu kritere göre bakıp değerlendirmek gerekir.
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi