Kılıçdaroğlu: Parayı kadınlar kullanacak

 

CHP Lideri, AKP'nin yoksulluğu afişe ettiğini söyledi

04.05.2015
Yazı Boyutu:  

 

Ak Parti’nin yoksulluğu bitirmek yerine yoksulluğu yönetmek yoluna gittiğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, düşük gelirliye “para ve itibar” vaat ederken, aile sigortası ödentisini aile adına kadınların hesabına yatıracaklarını söyledi.

 

7 Haziran seçimleri için 60 ilde miting programlayan CHP Lideri, Türk hava Kurumu'nda kiralanan iş jeti ile Ankara'dan Antalya’ya giderken, Milliyet muhabirinin sorularını yanıtladı. "CHP’nin Aile Sigortası ile iktidarın sosyal yardımları arasındaki fark ne?" sorusuna “AKP’nin yerleştirdiği sosyal yardım sistemi insan onuruyla bağdaşmıyor. Sosyal devlet yoksulluğu afişe etmez” diye yanıtlarken, şunları söyledi:

“Biz Aile Sigortası ödentisi ile yoksul ailelerin aylık gelirinin 720 liranın altına düşmemesini sağlayacağız. 3 milyon 750 bin hanede bu para aile adına kadınların hesabına yatırılacak. Böylece ailede kadının yeri güçlenecek. Devlete yeni işçi alınacağı zaman öncelik yoksul ailelerin fertlerinde olacak. Ailenin bir ferdi 1500 lira net asgari ücretle işe girdiğinde Aile Sigortası ödemesi kesilecek.”

TÜRKİYE'DE 17 MİLYON YOKSUL VAR

Türkiye’de yoksul nüfusun 17 milyon kişiye ulaştığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “CHP olarak ilk kez toplumun sorun alanlarına doğrudan girdik. Yoksulluk, işsizlik, ekonomi... Biz iktidara gelince herkes zenginlikten nasibini alacak” dedi

Kaynak noktasında ise ince ince hesap yaptıklarını ifade eden CHP Lideri, iktidarın başta Kanal İstanbul olmak üzere çılgın projelerine, “Devlette devamlılık esastır” dese de pek sıcak bakmıyor ve hayali  bulduğunu vurguladı.

AK Parti iktidarının başlattığı 3. havalimanı ve 3 katlı tüp geçit projeler ise “Devam eder” diyen  Kılıçdaroğlu, Büyük projelere bakışını “Öncelikle fizibilitesine bakarız. ‘Onlar başlattı, biz durduralım’  mantığıyla yaklaşmayız” ifadeleriyle yorumlayarak şöyle konuştu:

“İstanbul Boğazı’na 3. köprü projesi yürüyor. İktidara gelirsek projenin çevreye verdiği zararı azaltmanın yolunu ararız. 3. havalimanında da aynı şekilde davranırız. Boğaz’ın altına tüp geçit yapılması doğru bir yöntem. Keşke 3. köprü yerine bir tünel daha yapılsaydı. Biz 1 tane değil 3 tane 3 katlı tünel yapmaya hazırız. Kanal İstanbul ise tümüyle hayali bir proje.”

İSTİKRARDAN ÖDÜN YOK

AK Parti’nin yoksulluğu sonlandırmak yerine yoksulluğu yönetme yoluna giderek, arka bahçesi yaptığını kaydeden  Kılıçdaroğlu "AKP, CHP gelirse sosyal yardımlar kesilecek” iddiasına "Tam tersine sosyal yardımları insanileştireceğiz. Aile Sigortası ile yoksulluğu ortadan kaldıracağız” karşılığını verdi.

CHP Genel Başkanı, AKP'nin “Tek parti iktidarı biterse, biz gidersek istikrar bozulur, ekonomi çöker”   iddisaıyla ilgili şu yanıtı verdi:

“Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ekonominin son 3 yıldır patinaj yaptığını söyledi. doları kontrol edemeyen bir hükümet istikrardan söz edebilir mi? İşsizlerin sayısı çalışanların sayısını Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu dönemde aştı. Yanlış dış politika, büyük kayıplara yol açtı. Bu mu istikrar? Biz asla istikrardan taviz vermeyiz.”

"BARIŞ BİZİ UÇURUR"

Kılıçdaroğlu, yabancı sermayenin önemine vurgu yaparak şu noktanın altını çizdi:

“Bizim hesabımıza göre Türkiye’ye birinci sınıf demokrasi gelirse, dış politika barış eksenine oturursa, yılda 40-50 milyar dolar yabancı sermaye rahatlıkla gelir. Biz iktidara gelince 4 yıl içinde Ortadoğu’yu barışı sağlamaya çalışacağız. Sadece Ortadoğu’da barışın sağlanmasının da bizim ekonomiye 50 milyar dolarlık katkısı olur.”

"AKP DERVİŞ'E DUA ETSİN"

Başbakan Ahmet Davutoğlu “CHP iktidara gelirse vaatlerini yerine getirmek için devletin Hazinesini boşaltacak. Türkiye’yi krize sürükleyecek. Kemal Derviş’e görev verip, IMF’den para dilenmesini isteyecek” sözlerine karşılık,  CHPLlideri  Kılıçdaroğlu  “Yatıp kalkıp Kemal Derviş’e dua etsinler. Onun yaptığı reformların üzerine oturdular” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu,  hükümetin pırlantada ÖTV’yi kaldırmasının siyasi bir karar olduğunu savunarak, şunları anlattı:

“Biz onlara, “Pırlantada ÖTV’yi neden kaldırıyorsunuz?” demedik. Çünkü, pırlantada ÖTV’nin kaldırılmasına doğrudan itirazım yok. Oradan döviz geliyor. Daha çok döviz gelmesini isteriz. Ancak, biz çiftçiye mazotu 1.5 liraya vereceğimizi açıklayınca, bunu tartışmaya açtılar. Ben de onun üzerine,  “Sen pırlantanın ÖTV’sini kaldırdın, ben de çiftçinin mazotunun vergisini indireceğim. AB’de de zaten böyle. Sen onu seçtin ben mazotu dedim."

KOBİ’LERE FAİZSİZ KREDİ

İstihdamı artırmak için KOBİ’lere dönük teşvik planladıklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Vergi ve SGK prim borcu olmayan KOBİ, ödediği vergi ve prim kadar kaynağı 1 yıllık faizsiz kredi olarak kullanma hakkına kavuşacak. Bu krediyle işleri büyüyecek, yeni istihdama kapı açılacak. Sistem, vergi ve prim tahsilatını da rayına oturtacak. Şu anda birikmiş vergi ve prim alacağı 30 milyar liranın üstünde” dedi

İşadamlarının çoğunun nitelikli ara eleman sıkıntısını da dile getirdiğine Kılıçdaroğu, şu noktalara işaret etti:

“Organize sanayi bölgelerinde yatılı meslek okulları kuracağız. Okulları OSB’lerin yönetimindeki işadamları yönetecek. Öğrenci düzenli stajını yaparak eğitimini tamamlayacak. Okulu bitince de staj yaptığı şirkette iş bulabilecek. Böylece iş garantili meslek eğitimi sistemi oturacak.”

“KAÇAK SARAY’A BAĞLANAN HORTUMLARI KESECEĞİM”

Öteyandan Kayseri mitinginde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kaçak Saray'a bağlanan bütün hortumları keseceğim" dedi. Seçim beyannamesindeki vaatleri için kaynak soran hükümete yüklenen CHP lideri, "emekli, verdiğimiz paraları birileri gibi İsviçre bankalarına yatırmayacak" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, iktidara gelmesi durumunda Türkiye'ye sığınan Suriyelileri de ülkelerine güvenle göndereceğini söyledi.

 

 

 

 

 


Üye OlÜye Girişi