Kılıçdaroğlu, saldırıya uğrayan türbanlı öğrenciyi ziyaret etti

 

Bir minibüste başı açık kadının saldırısına uğrayıp türbanı çıkartılmak istenen lise öğrencisine CHP lideri geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Saldırgan kadın ise tutuklandı

15.02.2017
Yazı Boyutu:  
İstanbul Erenköy Kız Anadolu Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi F.D.A.Y., önceki gün arkadaşlarıyla birlikte Sahrayıcedit-Kartal hattında sefer yapan bir minibüse bindi. İddiaya göre, yanındaki emekli bir fizik öğretmeniyle sohbet ederken arkasında oturan Ayhan Almila Kursar, F.D.A.Y.’nin türbanını çekerek çıkarttı ve “Sen bir teröristsin. Burası Atatürk’ün Cumhuriyeti. Sizin gibilere yer yok” dedi.

‘ÖNCE O BANA SALDIRDI’

Genç kızın, saldırgan kadının elinden türbanını almaya çalışırken tekme yediği ileri sürüldü.Şoför, minibüsü Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü ve polise olayı anlattı. Genç kızın şikâyet üzerine Ayhan Almila Kursar gözaltına alındı. 

Şüpheli Kursar, dün öğle saatlerinde Anadolu Adliyesi’ne sevk edildi. Nöbetçi savcılıkta suçlamaları kabul etmeyen grafiker Ayhan Almila Kursar şunları söyledi: “Depresyon tedavisi görüyorum. Önce o bana saldırdı, vurdu. Ben kendisine küfür ve hakaret etmedim. Kendimi korumak amacıyla saçını çektim ve türbanı elimde kaldı. Bu sırada ‘Sen ölmelisin’ dediğimi kabul ediyorum. Ben herkesin inancına saygılıyım.”

TUTUKLANDI

Savcılık, Kursar’ı ‘Tehdit’, ‘Hakaret’, ‘Basit yaralama’, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ ve ‘İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engellemek’ suçlarından tutuklanması istemiyle nöbetçi 2. Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk etti. İfadesinin ardından, ‘inanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’ suçundan tutuklanan Ayhan Almila Kursar, Bakırköy Cezaevi’ne gönderildi.

KILIÇDAROĞLU  EVİNDE ZİYARET ETTİ

STK üyeleriyle yaptığı toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Şunu da kısaca ifade edeyim; Başı örtülü bir kız kardeşimize yapılan saldırıyı dün grup toplantısında kınamıştım, doğru olmadığını ifade etmiştim. Hiç kimsenin giyim tarzıyla uğraşmak gibi bir düşünceyi hiç kimse kafasından dahi geçirmemelidir. Herkes bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında özgürce gezebilmelidir. Herkesin giyimine, kuşamına, herkesin saygı duyması gerekir. Ben de öğleden sonra aileyi ziyaret edeceğim, kız kardeşimle tanışacağım. Onun da sorunlarını dinleyeceğim" dedi.

Açıklamanın ardından Kılıçdaroğlu, genç kızın ailesiyle birlikte yaşadığı Bostancı'daki eve geldi. Kılıçdaroğlu, kızın ailesiyle birlikte yaşadığı Bostancı'daki evde yaklaşık 20 dakika kaldı.

Kılıçdaroğlu çıkışta yaptığı açıklamada, "Aileye geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Herkesin şunu çok iyi bilmesini isterim; hiçkimsenin kılığından, kıyafetinden, yaşam tarzından inancından kimliğinden ötürü ötekileşterilmesini istemeyiz. Herkes bu ülkede özgürce yaşayabilmeli, herkes bu ülkede huzur içinde yaşayabilmeli... Kız çocuğumuza yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz ve bir daha ülkemizde olmamasını arzu ediyoruz" dedi.

Ziyareti sırasında Kılıçdaroğlu'na CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ve partililer eşlik ediyor. 


Üye OlÜye Girişi