Kırgızistan da devrime kadın eli değdi

 

Kırgızistan da 2005 yılındaki "Lale Devrimi" ile iktidara gelen hükümetin devrilmesine ve dünyadaki tüm gözlerin bu ülkeye dönmesine neden olan olayların arkasında Roza Otunbayeva bulunuyor

09.04.2010
Yazı Boyutu:  

Onlarca kişinin hayatını kaybettiği gösterilerde binlerce kişiyi sokaklara döken 9_d__nya_K__rg__zistan__da_devrime_kad__n_eli_de__di..jpgo kadının adı Roza Otunbayeva.  Türkçe de ismi gül anlamına gelen Otunbayeva, Kırgizistan ın bağımsızlığının ardından birçok devlet kademesinde uzun yıllar görev yapmış bir isim. Felsefe okumuş ve eğitimini Rusya da tamamlamış. Bir diğer ilginç not da bağımsızlık ilanının ardından Kırgizistan ın ilk ABD büyükelçisi olması. Ayrıca daha sonra İngiltere büyükelçisi olarak da görev yaptı.

ABD ye atanmasından iki yıl sonra 1994 yılında Devlet Başkanı Askar Akıyev tarafından Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen Otunbayeva, üç yıl boyuna bu makamda kaldı.

Dışişleri bakanlığından ayrılmasının ardından 1998 yılında Londra’ya gelen Otunbayeva, Kırgızistan’ın Sovyet dönemi sonrasındaki ilk İngiltere büyükelçisi oldu. Bu görevi, Birleşmiş Milletler (BM) Gürcistan özel temsilcisi yardımcılığı takip etti.
2004 yılında Bişkek’e dönen ve Akıyev ile yollarını ayıran Otunbayeva, 2005 yılındaki seçimlerde yer almak için Ata Dzhurt partisini kurdu. Otunbayeva, 2005 yılında Akıyev’i iktidardan düşüren protestoların bir ay öncesinde BBC’ye, “Kimseye medenileşmiş cumhuriyetimiz üzerinde monarşi hanedanlığı kurma izni vermeyeceğiz” demişti.

SİYASETE DÖNÜŞ

Devrim ardından göreve gelen yeni Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev tarafından da bir kez daha Dışişleri Bakanı olarak atanan Otunbayeva, parlamentoda onay alamadığı için göreve gelemedi. Otunbayeva, bu olaydan parlamentodaki Akıyev yanlılarını sorumlu tuttu.

Bakıyev ile bağlarını koparan Otunbayeva muhalefete katıldı ve Sosyal Demokrat Parti’nin parlamentodaki liderliğini yürütmeye başladı.

Nisan ayında patlak veren ayaklanmalar ardından, geçici hükümetin 6 ay boyunca görev yapacağını belirten Otunbayeva, şu an bağımsız ve adil seçimlerin yapılmasını sağlayacak şartları içeren bir anayasa hazırlamakla uğraşıyor.

OTUNBAYEVA’NIN ÖZGEÇMİŞİ

kirgizistan_kutu.jpg23 Ağustos 1950 tarihinde Kırgızistan’ın güneyindeki Oş kentinde dünyaya gelen Roza İsakova Otunbayeva, 1972 yılına Moskova Devlet Üniversitesi Felsefe Fakültesi’nden mezun oldu.

Altı yıl boyunca Kırgız Devlet Milli Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak yer alan Otunbayeva, 1981 yılında Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nde Lenin bölgesel konseyinde ikinci derece elçilik kâtibi olarak politik kariyerine başladı.

 2005 yılında yapılan Lale Devrimi’nin önde gelen isimlerinden biri olan Otunbayeva, dönemin Devlet Başkanı Akıyev hükümetinin devrilmesinde önemli rol oynadı. Devrimin ardından yeni Devlet Başkanı Bakıyev kabinesinde yer almayı başaramayan Otunbayeva, ileriki dönemde Bakıyev ile ortaklığını bozdu.

 Evli olan Otunbayeva iki çocuk sahibi.


Üye OlÜye Girişi