Kırgızistan'da kadın vekil, Türk okulundaki taciz skandalını ortaya çıkardı

 

Türkiye'nin Milli Eğitim Bakanlığı ile Maarif Vakfı'nın yurt dışında eğitim açılımı Kırgızistan'da taciz skandalıyla gündeme geldi. Kırgızistan milletvekili İrina Karamuşkina'nın ortaya çıkardığı skandal sonrası Türk İlkokulu’nun Müdürü Ömer Aydın ve yardımcıları görevden uzaklaştırıldı.

22.02.2019
Yazı Boyutu:  
Milletvekili İrina Karamuşkina’nın, Kırgızistan Parlamentosu’nda, başkent Bişkek’te hizmet veren Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Bişkek Türk İlkokulu Müdürü Ömer Aydın’ın öğrencileri taciz ettiğini açıklaması ülke gündemini değiştirdi.

Milletvekili Karamuşkina, Kırgızistan Parlamentosu genel kurulunda yaptığı konuşmada kendisine 9 yaşındaki bir erkek öğrencinin annesinin ulaştığını ve çocuğunun okuduğu Türk okulu müdürü tarafından taciz edildiğini açıkladı.


Parlamentoda yaptığı konuşmada, Karamuşkina, “Manas Üniversitesi (Türk Hükümetine bağlı) kampusunda kaçak inşa edilen Bişkek Türk İlkokulu’nun velileri bana başvurdu. 20 yıldır okul lisansız çalışıyor çünkü Ömer Aydın’ın ifadelerine göre ‘arkaları sağlam’. Veliler Eğitim Bakanlığı’na başvurduğunda ise, memurların böyle bir okuldan haberinin dahi olmadığı ortaya çıktı.” dedi.

Müdür Aydın’ın, hem velilere hem de okul çalışanlarına hakaret ettiğini ifade eden Karamuşkina, velilerin öğretmenlerin tehdit edilmesine de şahit olduklarını belirtti.

Karamuşkina, Bişkek Türk İlkokulu’nda, Aydın’ın tehditlerine maruz kalan bütün öğretmenlerin Türk vatandaşı olduğunu ve Bişkek’teki Türkiye Büyükelçiliği’nden çekindikleri için bu durumu şikayet etmediklerini bildirdi.

Parlamentodaki milletvekillerine hitabında Karamuşkina şunları aktardı: “Hadise bir öğrencinin okula gitmekten korktuğunu ifade etmesi üzerine ortaya çıktı. Çocuğun psikologa aktardığına göre Okul Müdürü Ömer Aydın, çocukları odasına götürüp, kendi ve çocukların iç çamaşırlarını çıkartıyordu, pikniğe götürdüğü zaman da kırda çocuklara sarkıntılık yapıyordu. 9 yaşındaki çocuk bunları anlattığı için okul müdürü aydın çocuğu okuldan attı. Çocuğun annesi okula polislerle geldiğinde okula almak istemediler.”


Milletvekili İrina Karamuşkina

Bişkek Türk İlkokulu’nda, orta okul 8’e kadar eğitim verildiği, 200’ün üzerinde öğrencinin kayıtlı bulunduğu ve bu öğrencilerin çoğunluğun yoksul ailelerin çocuklarından oluştuğu, eğitimini tamamlayan çocukların Türkiye’de eğitimine devam edecek şekilde yönlendirildiği bildirildi.

İddialara göre Aydın, Kırgız çocukların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçtikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev almaya teşvik ediyordu.

Okulun velileri olayın soruşturulması için Kırgızistan Devleti Milli Güvenlik Komitesi (GKND)’ne başvurdu.

Taciz edilen çocuğun annesi, Karamuşkina’ya, MEB’e bağlı Türk okulundan aracıların kendilerine para teklif ettiğini ve çocuğun yeninden okula kaydedebileceklerini ifade etti.

Veliler bir komisyon oluşturulması ve okulun faaliyetlerinin denetlenmesini teklif etti. Halihazırda Kırgızistan devleti; GKNB, İçişleri Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili sessizliğini korurken okulun sitesinden (http://btio.meb.k12.tr/tema/idari_personel/omer-aydin_732758.html) okul müdürü Ömer Aydın’ın adı çıkartıldığı görüldü. Okul çalışanlarım şemasında ise “müdür” pozisyonun boş olduğu görüldü.

TACİZ SKANDALI KIRGIZ BASININDA GENİŞ YANKI BULDU
Öte yandan Kırgızistan Parlamentosu’nda gündem olan taciz skandalı ülke basınında geniş yankı buldu.

Vesti.kz‘den muhabir Zulayka Erkimbaeva haberi okurlarına “Bişkek’te Türk okul müdürü bir öğrenciyi taciz etti” başlığıyla duyurdu ve milletvekili Karamuşkina’nın açıklamalarına yer verdi.

“Veçerniy Bişkek” Gazestesi muhabiri Yekaterina Ulitina imzalı haberde Kırgızistan Parlamentosu genel kurulunda yaşanan hadiseler geniş bir şekilde “Milletvekili: Bişkek’teki Türk Okulu Müdürü taciz etti” başlığı ile manşetten verdi.

Ülkenin önde gelen radyolarından Maral.FM ise haberi sitesinde, “Karamuşkina: Türk Manas Üniversitesi’de, okul müdürü çocukları taciz ediyor” başlıklı ile vererek parlamentodaki oturumun görüntülerini YouTube kanalında (https://www.youtube.com/watch?v=Txe_mHYZoT4) yayınladı.

GÖREVDEN ALINDI

Konuyla ilgili Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Twitter hesabından açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi: "Bazı basın-yayın organlarında yer alan iddialar nedeniyle konu ivedilikle incelenmeye başlanmış, okul müdürü ve yardımcıları görevden uzaklaştırılmış, yeni bir geçici yönetim atanmıştır. Türkiye’den gelecek müfettişler aracılığıyla gerekli teftiş de yapılacaktır. Ayrıca, konu hakkında Kırgız makamlarıyla yakın bir işbirliği sürdürülmekte, gerekli tüm bilgi, belge ve destek sağlanmaktadır."

Bişkek’te bulunan Türk İlkokulu ile ilgili basında ve sosyal medyada yeralan bazı iddialara ilişkin
T.C. Bişkek Büyükelçiliği Basın Açıklaması,şöyle:


(Yunus Erdoğdu – Kiev/ Ukrayna Haber)


Üye OlÜye Girişi