Kız çocuklarıyla yaşayan erkekler daha az cinsiyetçi

 

London School of Economics'in araştırmasına göre, kız çocuk babası olmak erkekleri daha az cinsiyetçi yapıyor.

20.12.2018
Yazı Boyutu:  
Yeni bir çalışma, okul çağındaki bir kız çocuğuna baba olmanın erkeklerin toplumsal cinsiyet rolleri ve normları hakkında daha az geleneksel görüşlere sahip olmalarını sağladığını ortaya koydu.

14 Aralık'ta Oxford Ekonomik Bildiriler Dergisi'nde yayınlanan yeni çalışma,1991'den 2012'ye kadar İngiliz Hanehalkı Paneli Araştırmasına verilen yanıtlardan toplanan 5 binden fazla erkeğin tepkilerini izledi: "Sonuçlar, kız çocukları ile birlikte yaşayanların (üvey kız çocukları dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, kızları ve evlat edinen kız çocukları da dahil olmak üzere), toplumsal cinsiyet normları ve rolleri konusundaki geleneksel tavırlara katılma olasılıklarının daha düşük olduğunu gösterdi. Bu etki babalar arasında en belirgindi ve kızları ortaöğretime girdiklerinde erkeklerin görüşlerini zamanla değiştirdiğini ileri sürdü.Genç kızlarla yaşamak, erkeklere kadın deneyimini yakından anlatırken, London School of Economics'in araştırmasının ortak yazarı Dr. Joan Costa-i-Font, The Guardian'a verdiği demeçte  “Kadın bir dünyada var olan tüm meseleleri ilk elden deneyimliyorlar ve daha sonra temelde toplumsal cinsiyet normlarına yönelik tutumlarını hafifletiyorlar ve kadın bakış açısından tam resmi görmeye daha yakın hale geliyorlar” dedi.Erkeklerin daha fazla kızı olmalı mı?

Benzer araştırmayı yürüten Harvard Business School'da görevli profesör Paul Gompers, ise açıklamasında “Bizden farklı olan başkalarına daha fazla maruz kalma, daha çok sapık oluruz” dedi. "New York'ta bir girişim destekli kurumsal yazılım şirketi içinde çalışan özellikle 25 yaşındaki [kızım] kendi mücadelelerini ve sorunlarını izleyerek, kesinlikle kız çocuklarına sahip olma konusunda iç görüler yarattı" ifadesine yer verdi.ABD'de seksizm iki yılda yüzde 11 arttı

profesör Paul Gompers'in çaülışmasına göre, ABD'de cinsiyetçiliğin artıp artmadığını ölçmek imkansız olmakla beraber, bu konuda bir yükseliş söz konusu. 

Bu yıl yapılan Pew araştırması seksizmi kabul eden Amerikalıların sayısının 2016 ile karşılaştırıldığında yüzde 11 arttığına işaret etti. Bununla birlikte, cinsiyetçiliğin yaygınlığı ulus genelinde eşit olarak yayılmıyor gibi görünüyor. ABD'de , “güçlü kız” çalışmasında kullanılan 2018 cinsiyetçi cinsiyetçi tutum indeksinden derlenen ulusal araştırma veriler ülkenin her bir coğrafi bölgesinde yer alan eyaletler arasında ortalama cinsiyetçiliğin önemli ölçüde değiştiğini ortaya koydu. Söz konusu araştırmaya göre,  cinsiyetçiliğin ülkenin Güneydoğusu'nda en yüksek ve New England ve Batı Kıyısında en düşük olduğunu gösteriyor. (

(Kaynak Stephen Johnson/ World Economic Forum)


Üye OlÜye Girişi