Kız öğrencilerden ücretli ulaşıma ve tacize çıplak ayaklı protesto

 

Kampüste belediye otobüs seferlerinin paralı hale getirilmesini çıplak ayakla protesto eden Ege Üniversitesi nin kız öğrencileri, taciz ve tecavüz tehlikesine dikkat çektiler

09.07.2010
Yazı Boyutu:  

İzmir de, Ege Üniversitesi nde okuyan bir grup kız öğrenci, Büyükşehir 9_egt_ciplak_ayakla_ucretli_otobus_protestosu_.jpgBelediyesi nin Bornova Metro-Kampüs arasında ulaşım sağlayan 525 hat numaları belediye otobüsünü paralı hale getirmesini çıplak ayakla yürüyerek protesto etti. Öğrenciler paraları olmadığı için otobüse binmek yerine karanlıkta yürümek zorunda kalan öğrencilerin taciz ve tecavüze uğrayabileceklerine dikkati çekti

Kendilerini, Öğrenci Kolektifinden Kadınlar olarak tanıtan, 20 kız öğrenci, Bornova-Metro ile Ege Üniversitesi Kampüsü nde ücretsiz ulaşım sağlayan 525 hat numaralı ring otobüsünün geçen 27 Haziran dan itibaren paralı hale getirilmesini porotesto etti.
Konak ta Yeni Karamüsel Mağazası önünde toplanan öğrenciler, burada ayakkabılarını çıkarıp, İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yalınayak yürüdü.

Kız öğrenciler, Kadınlar yürüyor tacize dur diyor , Ücretsiz ulaşım hakkımızı geri istiyoruz , Geceleri yurda dönmek için yürümek istemiyoruz , Öğrencinin 85 kuruşuna mı göz diktin Aziz? , Üniversitede artan tacizlerden İzmir Büyükşehir Belediyesi sorumludur yazılı dövizler taşıdı.

"DUY BİZİ AZİZ BAKİYEMİZ YETERSİZ"

Öğrenciler yürüyüşleri boyunca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP li Aziz Kocaoğlu na seslenip, Duy bizi Aziz bakiyemiz yetersiz, geceler artık güvensiz , Aziz bize Kentkart bassana sloganları attı. Belediye binası önünde yalınıyak davuz zurna eşliğinde halay çeken öğrenciler, daha sonra Başkanlık girişinde oturma eylemi yaptı.

Öğrenci temsilcilerin yetkililerle görüşmesi uzun sürdü. Zaman zaman, Başkanlık kapısında bekleyen öğrencilerle belediyenin güvenlik görevlileri arasında tartışmalar yaşandı. İki saatlik bir bekleyişten sonra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersu Hızır, üç öğrenci temsilcisi kabul ederek dinledi.

KOCAOĞLU: KİMİN MAĞDUR OLUP OLMADIĞINI BİLİYORUZ

Bu arada makam aracıyla Belediye ye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, araçtan indikten sonra yerde oturma eylemi yapıp, otobüslerin paralı hale getirilmesini protesto eden öğrencilerle karşılaştı ve "merhaba arkadaşlar" diyerek kız öğrencileri selamladı.

Gruptakiler, "Başkan ım biz ücretsiz otobüsümüzün kaldırılmasını ile mağdur olan öğrencileriz" diyerek Kocaoğluna seslendi. Kocaoğlu da öğrencilere cevap vererek, "Biz bu durumdan kimin mağdur olup olmadığını biliyoruz. Temsilcileriniz başkanlıkta, onlarla görüşmek için geldim" dedi.

Üniversite kampüsü içinde ücretsiz ring seferi yapan 525 no lu otobüsün paralı olması ile mağdur olduklarını dile getiren öğrenci temsilcisi Hande Yetke, "Harçlara, ulaşıma gelen zamlarla ve kesilen burslarla mağdur olan Üniversitelinin, 525 in ücretli olması ile birlikte eğitim hakkı bir kere daha elinden alınıyor. Harçlara yapılan zamlarla okul masraflarını karşılamayan çoğu aileler için kadınlar, erkek kardeşlerinden sonraki tercih olmak zorunda kalıyorlar. Bununla birlikte okuma şansını elde eden kadınlar, üniversiteye geldiklerinde kesilen burslar, ulaşıma yapılan zamlar, cemaat yurtları ile karşı karşıya kalıyorlar. Sokakta, iş yerlerinde, otobüste, okulda, kısacası hayatın her alanında var olan taciz, tecavüz, kadına yönelik toplumsal bir sorundur. 525 no lu otobüsün ücretli hale getirilmesi ile ışıklandırmanın yetersiz olduğu kampüsümüzde bu tür olaylar artacaktır. İkinci öğretimde okuyan ya da kampüs içindeki yurduna dönmek isteyen üniversiteliler, eğer parası yoksa gece karanlık sokaklarda yürümeye mecbur hale bırakılıyor. Yani kadının tacize uğramasına göz yumuluyor. Öğrenciler olarak 525 no lu otobüsün ücretli olmasına sesiz kalmayacağız" diye konuştu.

Daha sonra öğrenciler, halay çekip uyarladıkları şarkı ve türküleri seslendirdi. Belediye yetkilileri ise görüşme talebinin kabul edilmesinin ardından, öğrencilerin sessizce beklemesini talep etti. Eylemci öğrenciler de bunu kabul ederek eylemlerini, sessiz halay ve otobüs yolculuğunu anlatan tiyatro oyunuyla sürdürdü.

Öğrenciler temsilcilerinin görüşmesinin ardından Belediye önünden ayrıldı.
Öteyandan Belediyenin öğrencilerin 85 kuruşuna göz diktiğini söyleyen öğrencilerden Döne Kıray, otobüs seferi tekrar ücretsiz yapılana kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı.


Üye OlÜye Girişi