Kız öğrencilerin kaldığı yurtta kaçak Kur'an kursu veriliyordu

 

Kız öğrenci yurdu çöktü: 16 ölü

24.07.2008
Yazı Boyutu:  
Kaçak Kur'an kursu verilen ve içinde kız öğrencilerin kaldığı kız yurdu çöktü. Yetkililer, çökmenin tüp patlaması sonucu meydana geldiğini açıkladı..

KONYA - Konya'nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar beldesinde, bir vakfa ait kız öğrenci yurt binasının bir bölümü gaz sisteminden kaynaklandığı tahmin edilen patlamanın ardından çöktü. Yurtta kalan 16 çocuk öldü. 27 kişinin de yaralı çıkarıldığı enkazda çalışmalar devam ederken 7-8 kız öğrencinin daha enkaz altında olduğu sanılıyor. Sivil Savunma ekipleri başta olmak üzere enkazda çalışma yapan ekipler bir an önce bu kişilere ulaşmak istiyor. Yurtta 12-18 yaş arası kız çocukları kalıyordu. Kuran kursunun yurt binasında kaç kursiyerin kaldığı konusunda net bir bilgi verilmezken, bu sayının 35 ile 50 arasında olabileceği belirtiliyor.

LPG TANKINDAN SIZINTI
Balcılar beldesinde, Kur'an kursu kız öğrencilerinin kaldığı yurt binasında, sabah 05.00 sularında şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamayla birlikte bina tamamen tahrip olurken bir bölümü de çöktü. 17 yıldır Kuran Kursu verilen Boğaziçi Özel Öğrenci Yurdu'ndaki patlamanın LPG tankıdan mutfak ve banyo bölümüne giden borulardaki gaz kaçağından meydana geldiği saptandı.İki bölüm halinde yapılan 3 katlı betonarme binanın dışında bulunan LGP tankının, mutfak ve banyo bölümüne giden borularda gaz kaçağı oldu, sabah namazı için abdest almak isteyen bir öğrenci elektrik düğmesini açınca içeri dolan gaz alev aldı. Korkunç patlamayla birlikte bu bölümdeki kızlar kendilerini bir anda alev topu içinde buldu. Patlamada binanın 1990 yılında yapılan bölümü yerle bir olurken, daha sonra yapılan bölüm ağır hasar gördü. Bu bölümde ve binanın dışında bulunan LPG tankının infilak etmemesi, facianın boyutlarının daha da büyümesini önledi. Olayın ardından ilk müdahale vatandaşlar ve jandarma ekiplerince yapılırken, enkaz altından çıkarılan öğrenciler özel araç ve ambulanslarla Hadim ve Konya'daki hastanelere kaldırıldı. Balcılar Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneğine bağlı olduğu belirtilen Özel Boğaziçi Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurt binasında kaç kursiyerin kaldığı konusunda net bir bilgi verilmezken, bu sayının 35 ile 50 arasında olabileceği belirtildi.Üye OlÜye Girişi