Kız öğrencilerin yarısı sarkıntılıktan şikayetçi

 

Kız öğrencilerin yüzde 53’ü erkek öğrencilerin kendilerine yönelik cinsel içerikli davranışlarından rahatsız

17.11.2008
Yazı Boyutu:  

kiz_ogrenciler.jpgVakit Yazarı Hüseyin Üzmez’in 14 yaşındaki bir kıza tacizi ile gündeme gelen çocuklara yönelik cinsel taciz, ilköğretim öğrencilerinin itirafları ile de bir kez daha gözler önüne serildi.

Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü akademisyenlerinin Türk Eğitim-Sen ile birlikte Adana, Afyon, Ankara, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Manisa, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon ve Van illerindeki ilköğretim 7. ve 8. sınıfta okuyan 1136 öğrenci ile gerçekleştirdiği anket, çocuklar arasındaki tacizinde artmış olduğunu ortaya çıkardı. Katılanların yüzde 50.3 ’ünü kız, yüzde 49.7 ’sini de erkek öğrencilerin oluşturduğu anketten çıkan çarpıcı sonuçlar şöyle:

"Cinsel içerikli tacize uğrayanların oranı yüzde 27. Kız öğrencilerin yüzde 53’ü erkek öğrencilerin kendilerine yönelik cinsel içerikli davranışlarından rahatsız. Kızların yüzde 50’si erkek öğrencilerin sarkıntılığından rahatsız. Bunu, etek kaldırma, eteğin altından bakma, laf atma ve ahlaksız teklifler izlemekte. Öğrencilerin yüzde 79’u şakaya, yüzde 21’i şiddete yönelik fiziksel tacize maruz kaldığını söyledi. 


Üye OlÜye Girişi