Kızı 'kahraman' dediği Abdullah Çatlı için iade-i itibar istedi

 

Bahçelievler Katliamı sanıklarından Abdullah Çatlı’nın kızı Gökçen Çatlı, babasının bir kahraman olduğunu iddia ederek isminin sokak ve caddelere verilmesini istedi.

04.11.2019
Yazı Boyutu:  
Balıkesir'in Susurluk ilçesinde 3 Kasım 1996 tarihinde meydana gelen kazada Emniyet Müdürü Hüseyin Kocadağ ile birlikte ölen Abdullah Çatlı, dün Nevşehir’de bir programda anıldı.Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi 7 gencin, 1978'de Ankara Bahçelievler’de katledilmesi davasının sanıklarından biri olan Abdullah Çatlı’nın kızı Gökçen Çatlı, babası için iade-i itibar istedi.

Balıkesir'in Susurluk ilçesinde 3 Kasım 1996 tarihinde meydana gelen kazada Emniyet Müdürü Hüseyin Kocadağ ile birlikte ölen Abdullah Çatlı, dün Nevşehir’de bir programda anıldı.  7 TİP’li gencin, katledilmesine ilişkin davanın sanıklarından olan Abdullah Çatlı’nın kızı Gökçen Çatlı, babası için iade-i itibar istedi. DYP Urfa Milletvekili Sedat Bucak’ın yaralı olarak kurtulduğu kaza, ülkedeki “siyaset-mafya-bürokrasi” ilişkilerinin  yansımalarından biri olarak kayıtlara geçmiştiBABASINA ‘KAHRAMAN’ DEDİ, ADININ CADDELERE VERİLMESİNİ İSTEDİ

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre katliam sanığı Adullah Çatlı için yapılan anmada konuşan Gökçen Çatlı, “Ben dilerim ki babaannem hayattayken her camiada, devlet kademesinde oğlunun kahramanlığını cadde isimlerinde, kitaplarda, milli destanlarda görsün. Şayet kendisi hayattayken bu olmazsa ben biliyorum ki hepimizin gözü açık gidecek. Bizlerin vatanperverliği mazlumluk üzerine kuruludur. Bizler eğer devletimiz zora düşmeyecekse, eğer ona en ufak bir zeval gelmeyecekse, gelecekse de böyle bir talebimiz yok. Ama eğer devletimize zeval gelmeyecekse biz kahraman Abdullah Çatlı'nın iade-i itibarı zaten gönüllerimizde ama resmi iade-i itibarını talep ediyoruz. 23 yıl önceki aynı inanç, azim, vatanperverlik ile yine biz buradayız. 23 sene sonra da burada olacağız. Türkiye'nin her bir şehrinden gelen tüm dostlarımızdan Allah razı olsun. Bizleri ilk günden bugüne kadar asla yalnız bırakmadılar. Babam Abdullah Çatlı'nın isminin cadde veya sokağa verilmesi konusunda talepler geliyor. Buna en güzel memleketimiz Nevşehir'e yakışır” ifadelerini kullandı.BBP’ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KESER DE ÇATLI'YI ‘ADAM GİBİ ADAMDIR’ DİYE SAVUNDU

Yine anmada konuşan BBP Genel Başkan Yardımcısı Ali Keser de, “Devletin açıklamaları, kişilerin birbirlerine söylemeleri veya kitapların yazmasıyla kişiler tanınmaz. Kişileri tanımak için onunla yaşamak lazımdır. Ben yaşadım. Yaşadığım için de iyi biliyorum. Abdullah Çatlı adam gibi adamdır" şeklinde konuştu. (ArtıGerçek)

VİKİPEDİ'DE ABDULLAH ÇATLI İÇİN BÖYLE DENİYOR

Abdullah Çatlı

Açıklama

Abdullah Çatlı, organize suç örgütü lideri, derin devlet ajanı ve kontrgerilla mensubu. Türkiye'de çeşitli cinayetlerden yargılandı. 12 Eylül'den sonra yurtdışına kaçtı, uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle yargılandı. Kaldığı hapishaneden kaçtı. 1996'da Susurluk Kazası'nda öldü. Vikipedi
Doğum tarihi1 Haziran 1956, Nevşehir
Etkin yıllar1977- 1996

ABDULLAH ÇATLI KİMDİR?

Abdullah Çatlı, 1956 yılında Nevşehir'de doğdu. 1977'de Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanlığına, 25 Mayıs 1978'te de Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcılığı'na seçildi. 11 Temmuz 1978'de Ankara'da Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Bedrettin Cömert'in öldürülmesi olayının faili olarak Ankara 5.Sulh Ceza Mahkemesi'nce hakkında gıyabi tevkif kararı verildi. 23 Ağustos 1978'de Sakarya'da yakalandı ve gözaltına alındı.

Abdullah Çatlı'nın, 9 Ekim 1978'de de Ankara ili Bahçelievler semtindeki 7 TİP'linin öldürülmesi olayının planlayıcısı ve baş sorumlusu olduğu iddialarına ilişkin tutuklama kararı olayın üzerinden 4 yıl, 4 ay geçmesinden sonra gerçekleştirilebildi.

Çatlı, 12 Eylül Darbesi'ni izleyen aylarda yurt dışına çıktı. Bulgaristan ve Viyana'da bir süre kaldı. 22 Şubat 1982'de, İsviçre'de Mehmet Özbay adına düzenlenmiş pasaport ile yakalandı, ancak serbest bırakıldı. 22 Ekim 1983'de Paris'te MİT ile ilişkiye geçtiği ve ASALA'ya karşı 5 eylemde kullanıldığı MİT resmi belgelerinde yer aldı.

22 Ekim 1984'de Paris'te yakalandığında üzerinde Hasan Kurtoğlu adına düzenlenmiş bir pasaport vardı. Çatlı, Fransa'da 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 16 Eylül 1985'de Papa Suikasti davasında tanık olarak konuştu. Oral Çelik'in suikast ile ilgisi olmadığını, Mehmet Ali Ağca'nın Bulgar ajanı olabileceğini iddia etti. Çatlı, kısa bir süre sonra Fransa tarafından 7 yıl ceza aldığı İsviçre'ye iade edildi. 21 Mart 1990'da Bostadel Cezaevi'nden kaçtı.

Abdullah Çatlı ölümünün 23. yılında kabri başında anıldı
1993'te Türkiye'ye gelen ve taşıdığı Şahin Ekli adına düzenlenmiş pasaport ile gözaltına alınan Çatlı, aynı tarihte serbest bırakıldı. Çatlı'nın 26 Nisan 1996'da Ömer Lütfü Topal ile aynı uçakta Kıbrıs'a gittiği ve aynı otelde kaldıktan sonra 1 Mayıs 1996'da geri döndüğü de kayıtlardan ortaya çıktı.

Abdullah Çatlı Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde yargılanmamış ve herhangi bir hüküm giymemiştir.3 Kasım 1996'da Balıkesir'in Susurluk ilçesi yakınlarında tarihe Susurluk kazası olarak geçen trafik kazasında öldü. Kaza sırasında Çatlı'nın yanında, arka sol tarafta oturan Gonca Us ve arabayı kullanan İstanbul eski emniyet müdür yardımcısı Hüseyin Kocadağ da ölmüştür. Aracın içindeki dört kişiden yalnızca dönemin DYP milletvekili Sedat Edip Bucak kurtulabilmiştir.

Nevşehir'de yapılan cenaze törenine, 4500 kişilik bir topluluk katıldı. Türk bayrağına sarılı tabutu Nevşehir Kaldırım Mezarlığına defnedildi.

Ölümü hakkında komplo teorileri mevcuttur. Kaza yapan aracın fren sisteminin bozulması ve kazadan sonra boynu kırılarak öldürüldüğünü bunların başında gelmektedir. (Kaynak:iha)
Üye OlÜye Girişi