Kızılay Türkiye'de ve 37 ülkede 2 milyon kişiye iftar verecek

 

Türk Kızılayı 1. Genel Başkan Yardımcısı Turunç, Türkiye’de ve yurtdışında Ramazan ayında 2 milyon insana iftar sofrası kurulacağını açıkladı.

05.05.2019
Yazı Boyutu:  
Türk Kızılayı 1. Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Türkiye’de Ramazan ayında 1 milyon kişiye iftar sofrası kuracaklarını belirterek, aynı zamanda yurtdışında da 37 ülkede 1 milyon insana iftar  vereceklerini kaydetti.Türk Kızılayı'nı 150 yıldır dünyanın en büyük iyilik hareketi olarak tanımlayan İsmail Hakkı Turunç, dün Trabzon Kızılay Şubesi'nin düzenlediği etkinlikte konuştu. Türk Kızılayı'nın bazı Müslüman ülkelerde Hilal-i Ahmer olarak tanımlandığını kaydeden Turunç, Ramazan ayı boyunca Türkiye'de ve 37 ülkede, iftar sofraları kuracaklarını belirterek şunları söyledi:

"Yurt içinde kendi halkımıza, vatandaşlarımıza iftar yapacağız. Bu iftar sofrasını 1 milyon kişiye kuracağız. Yurt dışında da 37 ülkede 39 noktada iftar vereceğiz ve oralarda erzak dağıtacağız. Bu iftarlarda da 1 milyon insana iftar vereceğiz. Bu yıl Yeni Zelanda’ya gideceğim. Kısa bir süre önce orada masum ibadet halinde olan insanları katlettiğini duyduk vicdanı olan bütün dünya insanlarının vicdanını sızlatmıştı.

Oradaki o öksüz ve yetim çocukları ziyaret etme suretiyle belki milletimiz adına, Kızılay adına öksüzlerin, yetimlerin başını okşayacağım. Yine geçen yıl kesmiş olduğumuz kurbanları konserveye dönüştürüyoruz, yurt dışındakileri hemen kestiğimiz günün 3-4 gün içerisinde Afrika ülkelerinde özellikle ciddi manada tesisleri olmadığından anında kestiğimiz kurbanları dağıtıyoruz. Yurt içinde kesilen kurbanların bir kısmını aşevlerimize geri kalanları da konserve yapma suretiyle ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Bu Ramazan boyunca şubelerimiz eliyle 550 bin adet konserve dağıtılır. Geriye kalan karga setlerde yine aşevlerinde 3.3 milyon kap yemek hazırlanmak suretiyle 16 tane aşevlerimize dağıtılır. 150 bin haneye 300 bin lira gibi bir zekat söz konusu olacak. Kendi kaynaklarımızla temin ettiğimiz 400 bin koli erzak dağıtacağız.

Bizim dağıtacağımız yardım kolilerinin yanına 100 bin koli de çocuklara yönelik bayram da kullanacağı, farklı hediyelerin de içerisinde olduğu 100 bin kolide çocuklara yönelik hediye olarak takdim edilecek.” 

Üye OlÜye Girişi