Kızlara özel meslek lisesi

 

Valilikler bir meslek lisesini kızlara özel düzenleyecek

04.05.2014
Yazı Boyutu:  
 
 
 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), meslek liselerini karma eğitim veren veya sadece kızlara eğitim veren liseler olarak düzenlemek için valiliklere yetki verdi.
 
 
Buna göre valilikler bir meslek lisesini kız meslek lisesi olarak düzenleyecek. Yapılan değişiklik okulun tabelasına yansıtılmayacak. Gerekçe ise kız çocuklarının okullaşma oranını artırmak olarak belirlendi.
 
Özellikle Kız Çocukların Okullaşma Oranının Arttırılması Projesi kapsamında okula gitmeyen kız çocukların tek tek evlerini ziyaret eden Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, bazı bölgelerde kız çocuklarının okullaşmasındaki engellerden birini de “karma eğitim” olarak belirlemişti. MEB, 81 ilin valiliklerine gönderdiği, “mesleki ve teknik ortaöğretimde okul çeşitliliğinin azaltılması” genelgesiyle söz konusu soruna çözüm buldu. Tüm meslek liselerinin mesleki ve teknik anadolu liselerine dönüştürülmesini sağlamayı amaçlayan genelgenin bir maddesi, karma eğitime son vermek için bir adımın daha atıldığı yorumlarına neden oldu.
 
Genelgenin 9. maddesine göre, valilikler mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarını “karma” veya “yalnızca kız öğrencilerin öğrenim görebileceği” okullar şeklinde belirleyebilecek. Valiliklerin, okullardaki söz konusu değişikliği 9 Mayıs tarihine kadar bakanlığa bildirmesi gerekecek. Meslek lisesinin “karma” ya da “kızlara özel” eğitim vermesinde son kararı MEB verecek.
 
TABELADA KIZ YAZMAYACAK
 
Yalnızca kız öğrencilerin öğrenim görebileceği şekilde dönüştürülen okulların tabelalarına bu değişiklik yansıtılmayacak. Genelgeye göre yeni okul tabelalarında “kız” ifadesi yer almayacak.
 
TERCİH HAKKI TANINMASI ÖNEMLİ
 
Karma eğitimin yanında kızlara  özel meslek liselerinin açılmasını olumlu bulduklarını açıklayan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, zorunlu kılınan karma eğitimin öğrenci ve velinin isteği doğrultusunda bir eğitim anlayışı olmadığını belirterek, 'Anayasa'nın 24. maddesi veliye, çocuğunu istediği okula gönderme hakkını veriyor. Ancak karma eğitim bu hakkı tanımıyor. Dolayısıyla vatandaşa tercih hakkının tanınması çok önemli' dedi. 1973'te yürürlüğe konulan uygulama, 'Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkan ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir' dedi. (Cumhuriyet)

 

 

 


Üye OlÜye Girişi