Kızlarda sigara bağımlılığı artıyor

 

Bir önceki araştırmaya göre, bu yaş grubunda yüzde 6.9 olan sigara kullanma alışkanlığı oranı yüzde 8.4 e çıkarken artışın kız öğrenciler arasında daha fazla olduğu saptandı

25.01.2010
Yazı Boyutu:  

Küresel Gençlik Tütün Araştırmasına (KGTA) ilişkin bilgi veren DSÖ Türkiye Ofisi Tütün Kontrolü Program Sorumlusu Dr. Toker Ergüder, DSÖ ve CDC nin işbirliğinde dünya genelinde yaklaşık 190 ülkede gerçekleştirilen standart çalışmanın, sigara içme oranlarının takibi için tüm ülkelerde beş yılda bir yapıldığını anlattı. Türkiye de ilki 2003 yılında gerçekleştirilen çalışmanın ikincisinin 2-30 Nisan 2009 tarihleri arasında, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, DSÖ ve CDC nin işbirliğinde gerçekleştirildiğini kaydeden Ergüder, çalışmaya, Türkiye genelinde rastgele yöntemle seçilmiş 27 ilden 69 okuldaki ilköğretim 7. ve 8., lise hazırlık ile 1. ve 2. sınıflardan toplam 5 bin 45 öğrencinin katıldığını bildirdi.

2009 araştırmasının Türkiye genelinde Ankara, İstanbul ve İzmir in yanı sıra diğer kentlerden iki aşamalı küme örneklemesi yapılarak gerçekleştirildiğini belirten Ergüder, ilk aşamada öğrenci sayılarıyla orantılı olasılık hesabına göre okul seçimi yapıldığını söyledi.

İkinci aşamada ise seçilen rastgele sınıflardan katılacak öğrencilerin belirlendiğini ifade eden Ergüder, okul katılım oranının yüzde 98.6, sınıf katılım oranının yüzde 100, öğrenci katılım oranının ise yüzde 88.8 olduğunu bildirdi.Araştırmanın, sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanım sıklığı ile birlikte tütün kullanımında ve ulusal tütün kontrol politika ve programlarında belirleyici olan beş faktöre ilişkin verileri de içerdiğini belirten Ergüder, bunların okul müfredatı, ulaşılabilirlik/mevcudiyet ve fiyat, çevresel tütün dumanı (pasif içicilik), bırakma desteği, medya ve reklamlar olduğunu söyledi.
       
GENÇLER TEHLİKE ALTINDA       
Araştırma, Türkiye de 13-15 yaş arasındaki öğrenciler arasında sigara alışkanlığının arttığını ortaya koydu. Buna göre, 2003 yılında gerçekleştirilen I. Küresel Gençlik Tütün Araştırmasında bu yaş grubu öğrencilerde saptanan yüzde 6.9 luk sigara içme oranının son araştırmada yüzde 8.4 e çıktığı belirlendi. Beş yıl önceki araştırmaya göre erkek öğrencilerin yüzde 9.4 ü, kızların ise yüzde 3.5 i sigara kullanırken, son çalışma bu yaş grubundaki erkek öğrencilerin yüzde 10.2, kızların ise yüzde 5.3 ünün sigara alışkanlığı olduğunu gösterdi.


Üye OlÜye Girişi