Kızların eğitimi için savaşan Malaya Oxford'da okuyacak

 

15 yaşındayken Taliban saldırısında yaralanan Nobel Barış Ödülü sahibi Malala Yusufzay Oxford’a kabul edildi.

18.08.2017
Yazı Boyutu:  
Pakistan’da kız çocuklarının okuması için mücadele veren ve en genç BM elçisi ünvanı sahibi 20 yaşındaki Nobel Barış Ödüllü aktivist Malala Yusufzay Twitter adresinden, İngiltere’nin, dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi’ne gideceğini duyurdu. Malala felsefe, politika ve ekonomi bölümünde okuyacak.


Nobel Barış Ödüllü Malala'nın öyküsü

2014 Nobel Barış Ödülü, çocuk ve gençlerin baskı altına alınmasına karşı ve tüm çocukların eğitim hakkı için verdikleri mücadeleden dolayı, Pakistan'dan Malala Yousafzay'a verilmişti2012 yılında Pakistan'da eğitim faaliyetlerine destek verdiği için Taliban tarafından başından vurulan Pakistanlı kız Malala Yusufzai, BM'de yaptığı konuşmayla dünya gündemine otururken, 17 yaşında Nobel Barış Ödülü'nü alan en genç kişi oldu. 'I am Malala' isminde bir de kitabı olan Malala Yusufzai, bir yıl öncesinde de Uluslararası Çocuk Barış Ödülü'nü ve AB İnsan Hakları Ödülü'nü almıştı. 12 yaşında aktivist oldu

Malala Yusufzai, 1997'de Pakistan'ın kuzeybatısındaki Hayber Pakhtunkhva eyaletinde doğdu. Malala daha 12 yaşındayken kadın hakları ve kız çocuklarının okula gitmesi için Svat vadisinde eğitim aktiviteleri yapan biri olarak tanınıyordu. Taliban'ın kız çocuklarının okula gitmesinin yasakladığını duyurduğu bu dönemde Malala eğitim faaliyetlerine ara vermedi.

BBC, 2009 yılında Malala için takma isimle yorumlarını yazdığı blog açtı. Artık görüşlerini anlatabilen Malala, Taliban'ın bölgede neler yaptığını ve kız çocuklarının eğitilmesi gerektiği konusunda yazılar yazmaya başladı. 'Pakistanlı kızın günlüğü' adı altında yazdığı el yazılarını BBC muhabirine ulaştırıyor, o da Malala için açılan BBC Urdu'da yayınlıyordu.

Günlüğü yazanın kendisi olduğu anlaşıldı ve bunu takiben 2009'un yaz aylarında New York Times'ın Malala'nın hayatını anlatan bir belgesel film yayınladı. Televizyonlara ve gazetelere röportaj veren Malala'nın ünü yayılmaya başladı. Ancak bu tanınma Malala'nın Taliban tarafından hedef olmasına sebep oldu.

2012 ekim ayında okuldan dönerken Taliban tarafından saldırıya uğrayan Malala başından vurularak ağır yaralandı. Malala'nın Pakistan'da başlayan tedavisi İngiltere'nin Birmingham şehrinde Prenses Elizabeth hastanesinde devam etti. Malala tamamen iyileştikten sonra BM'ye çağrıldı.

BM’de konuşma yapacak olan kız henüz daha 16 yaşının başlarındaydı. Konuşması ayakta alkışlanan Malala, "Bir kitap bir kalem ve bir öğretmen dünyayı değiştirebilir. Taliban beni susturmaya çalıştı. Ancak sesim artık daha yüksek çıkıyor. Onlar başaramadı." dedi. Eğitimine İngiltere'de devam eden dünyanın en genç Nobel Barış Ödülü sahibi Malala bir gün Pakistan başbakanı olmak istediğini ve bütün kız çocuklarının okula gidene kadar çalışmaya devam edeceğini söylüyor.
 

Üye OlÜye Girişi