Kocaeli Hastanesi nde  işçi kıyımı

 

Kocaeli Devlet Hastanesinde Emsal temizlik şirketine bağlı 21 kişi, yeni yıla işsiz olarak girdi

01.01.2010
Yazı Boyutu:  

Kocaeli Devlet Hastanesinde Emsal temizlik isimli taşeron firma 21 içsisinin 2_orgut_kocaeli_isci_cikarimi.jpggörevine son verdi. İşten çıkartmaların sebebi firma ve başhekimlik tarafından açıklanmadı.

Gerekçesiz olarak işten çıkarılanlar Semra Kahvecioğlu, Abdullah Keleş, İsmail Aytaş, Yavuz Erdemiroğlu, Fatma Boğaboğan, İlhan Cansever, Nagihan Akçay, Fuat Öztürk, Hasan Yorgun, Hayriye Karabulut, Cihan Karaaslan, Emine Eken, Kezban Kartal, Kayhan Ok, Abdurrahman Keleş, Mehmet Tekin, Muzaffer Ülkar ve ismi açıklanmayan 5 işçi oldu.

FİRMA DEĞİŞİYOR
Yapılan anlaşmaya göre Kocaeli Devlet Hastanesi her yıl firma değişikliğine gidiyor.

İşçilerin iddiasına göre Emsal Temizlik Firmasının iş akdinin sona ermesi ile Detay isimli firma sözleşme yapacak. 100 işçinin yıl içinde Sağlık-İş sendikasına üye oldukları firmada çalışan 60 işçinin ise sendikalı olmadıkları öğrenildi.

İşten çıkartılan 21 işçiden 6 kişinin de sendikaya üye oldukları bildirildi.

Yılbaşından sonra firma bünyesinde çalışan 100 işçinin sendika üyelikleri resmen başlayacaktı. Diğer taraftan firma değişikliliği ile yeni görevi alacak olan şirket çıkartılan 139 işçiyi aynı görevlerinde tutacak.

GEREKÇE AÇIKLANSIN
İşçiler adına başhekimlik önünde açıklama yapan ve 17 yıldır aynı yerde çalışan İsmail Aytaş, “İşten çıkartılan 21 işçiden sadece 2’si daha 1 yıl önce işe başlamıştı. Diğer arkadaşlarımızla en az 6 yıldır burada çalışıyoruz. Başhekimle görüşmeye çalışıyoruz başhekimin odasının önünde özel güvenlikler barikat oluşturmuş. Başlarında şef olmakla birlikte en az 5 özel güvenlik var. Bizi bilgilendirmiyorlar. Neden işten çıkarıldığımızı bilmiyoruz. Hukukun bize gösterdiği yol doğrultusunda yasal haklarımızı kullanacağız. İşten çıkartılan işçilerimizin çoğu mağdur oldu. Biz burada asgari ücretle çalışıyoruz neredeyse bize doktorluk yaptıracaklar. Bu hastanenin yükünü bizler çektiriyoruz. Biz hakkımız neyse peşindeyiz” dedi


Üye OlÜye Girişi