Kocaeli'nde CHP'ye 'hava deliği' açan kadın başkan mazbatasını alıyor

 

Milletvekilliğini bırakarak 20 yıl sonra İzmit’i CHP’ye kazandıran Fatma Kaplan Hürriyet, "İzmit’i kazanarak Kocaeli’nde insanların nefes alabileceği bir hava boşluğu oluşturduk" dedi. AKP'nin Büyükşehir ve 13 ilçesinde tek kaybettiği ilçe olan İzmiit'in CHP'li Başkanı mazbatasını ve başkanlık makamın törenle teslim alacak.

07.04.2019
Yazı Boyutu:  
Kocaeli  Büyükşehir ve 13 ilçesinden 12'sinde seçimleri kazanan AK Parti'nin tek kaybettiği  ilçe olan Kocaeli'nin merkez ilçesi İzmit'i 20 yıl aradan sonra CHP'ye kazandıran Fatma Kaplan Hürriyet, seçimlerde AKP'nin kadın adayı rakibesine yaklaşık 10 bin fark atmasına karşın,   AKP İzmir İlçe Teşkilatı'nın yaptığı itiraz nedeniyle mazbatasını alamadı. 

 31 Mart  yerel seçimlerinde İzmit'te oy kullanan 221 bin 721 seçmenden  107 bin 282 sinin oyunu alarak ilçede  AKP'nin 15 yıllık   başkanlığına son veren Fatma Kaplan Hürriyet, pazartesi günü başkanlık görevini İzmir Belediye Başkanı Nevzat Doğan'dan teslim alacak.Mazbatası da hazırlanan CHP'li  Belediye Başkanı Hürriyet, tüm İzmit halkını devir teslim törenine çağırdı.

Fatma Kaplan Hürriyet , sosyal medyadan yaptığı davette, "Sev kardeşim, neşe getirdim sana! 8 Nisan Pazartesi günü herkesi Belsa'ya devir teslim terönine bekliyoruz" ifadelerine yer verdi. 
HÜRRİYET: BİR SONRAKİ SEÇİMDE KOCAELİ'Nİ DE ALACAĞIZ

CHP'nin 1994'de Fazilet Partisi kaptırdığı 1999 yılında beri de AKP'li başkanların yönettiği Kocaeli'nin Türkiye'nin 42 ilinden büyük nüfusa sahip merkez ilçesi İzmit'te 31 Mart Yerel seçimlerinde belediye başkanlığını kazanan Fatma Kaplan Hürriyet, "Sosyal belediyecilik kazandı. Bir sonraki seçimde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başkanlığını da kazanacağız” dedi.

Birgün Gazetesi'nden Hüseyin Şimşek'in haberine göre, CHP’nin 1999 yılında Fazilet Partisi’ne karşı kaybettiği İzmit Belediye Başkanlığı koltuğunu yeniden partisine kazandıran Fatma Kaplan Hürriyet, yeni dönemde birçok şeyin değişeceğini söyledi.

15 yıllık sağ partiler iktidarının sona erdiğini, icraatları ile bir sonraki dönemde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni de kazanacaklarına inandıklarını ifade eden Hürriyet, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Kocaeli zor bir bölge, İzmit ise bu zor bölgenin kalbi. Nüfusu iki milyona yaklaşan kentin en kalabalık ilçelerinden birini kazandık. Kazandığımız yer, 42 ilden daha büyük. Başarımız buradan anlaşılabilir. Geçen seçimlerde AKP, Kocaeli’nin 13 ilçesinin tamamını kazanmıştı ancak bu kez halk bizim yanımızda durdu. Üstelik birkaç ilçede de seçimleri kıl payı farklarla kaybettik.KOCAELİ’NDE İNSANLARIN NEFESLENECEĞİ HAVA BOŞLUĞU YARATTIK

Seçim süreci oldukça zorlu geçti. İnsanların kalplerine dokunmayı amaçlıyorduk ve bu eksende bir çalışma yürüttük. Ciddi bir farkla kazandık. İzmit’i kazanarak Kocaeli’nde bir hava boşluğu oluşturduk. İnsanlar şimdi o hava boşluğundan nefes alacaklar. İzmit’i eski, canlı, sosyal, sanatsal, kültürel olarak eski günlerine taşıyacağız. Burası bir Avrupa kenti haline gelecek. İtirazlar nedeniyle henüz mazbatamızı alamadık fakat sonuçlar kesinleştiği an çalışmalarımıza başlayacağız. Burada, Türkiye’nin pek çok yerinde olduğu gibi insanlar partizanca ayrıştırıldı. Verilen sözler tutulmadı. Kocaeli çok zengin bir kent. Ülkeye kazandırıyor, ancak kendisi kazanamıyor. Yeterli yatırım yok. Tüm bunlar, seçilmemizde elbette etkili oldu. Biz de iyi bir propaganda dönemi geçirdik. Milletvekilliği dönemimde de halkla iç içeydim. Propaganda sürecinde sosyal belediyecilik anlayışımızı ön plana çıkardık. Bunu yapınca insanlar etrafımızda toplandı.

Sloganımızı da vatandaşlar bulmuştu ‘Gülümse İzmit Hürriyet geliyor’ dediler ve Hürriyet geldi. Kucaklayıcı, insanları ayırmadan, kayırmadan, eşit, adil bir yönetim ihtiyacını karşılayacağız. Bundan sonraki hedefimiz ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmak olacak.”

Üye OlÜye Girişi