Kocama taşla vurdular, üstüme köpek saldılar

 

Şırnak ta işlenen cinayetlerle ilgili davada öldürüldüğü ileri sürülen Abdurrahman Akyol ve İhsan Aslan ın eşleri ifade verdi. İfadelerde korkunç suçlamalar yer aldı

05.01.2010
Yazı Boyutu:  

Diyarbakır ın Şırnak’ta işlenen cinayetlere ilgili olarak aralarında Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz’ün de bulunduğu 6’sı tutuklu biri firari olmak üzere toplam 7 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Sanık ve mağdurlar arasında yaşanan sözlü tartışma sırasında izleyiciler bölümünde bulunan ve ayağa kalkan sanık Kamil Atak’ın yakınları, mahkeme başkanınca duruşma salonundan çıkarıldı. Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde, 1994 yılında eşi öldürülen Şevkiye Aslan, “Eşime taşla vurdular. Kucağımda 4 aylık bebeğim vardı, üstüme köpek saldırttılar” dedi.

Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve aralarında Albay Cemal Temizöz, Cizre Belediyesi eski Başkanı Kamil Atak, Abdulhakim Güven (Fırat Altun), Tamer Atak, Adem Yakın, Hıdır Altuğ’un da bulunduğu sanırların yargılamalarına bugün devam edildi. Sanık ve mağdur avukatları ile ifadeleri alınacak mağdurlar duruşma salonunda hazır bulundu. Sanıklar mahkeme salonuna getirildiği sırada Kamil Atak’ın yakınları kalkarak Atak’ı ayakta karşıladı. Duruşmaya mağdurların dinlenmesiyle devam edildi.

EŞİMİN KAFASINI DİZİME KOYDUM

1995 yılında Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde evnin önünde öldürülen Abdurrahman Akyol’un eşi Ayşe Akyol, mağdur sıfatıyla dinlendi. Kocasının öldürüldüğü günü anlatan Akyol, “Eşim işyerinden öğle yemeği için eve gelmek üzere yola çıkmış. Evimizin önünde bir kalabalık olduğunu gördüm. Gittiğimde eşimin vurulmuş halde buldum. Olay yeri çamurluydu. Eşimin kafasını dizlerime koydum. O anda bağırdım. Eşimin kafasında iki mermi izi gördüm. Sonra eve dönüp emniyete telefon açtım. Kimse gelmedi. Bir süre sonra Cemal Yüzbaşı ile askerler geldi. İki adet boş kovan buldular. Cemal Yüzbaşı ambulans çağırdı. Eşimi ambulansa koydular, ben de gitmek istedim. Beni de ambulansa aldılar. Beraber hastane morguna gittik. Olaydan bir iki hafta sonra beni ifadeye çağırdılar. İkinci defa daha ifadeye çağırdılar. Gittiğimde Cemal Yüzbaşı beni bir odaya aldı. Eşimi kimin vurduğunu sordu. Ben de, bilmiyorum. Sen hükümetsin, eşimi kimin vurduğunu bul dedim” dedi.

GÖRMEK İÇİN KARAKOLA GİTTİM

Ağlayarak ifade vermeye devam eden Ayşe Akyol, eşinin ölümünden bir yıl önce de kaçırıldığını ve kendisinden 3 gün haber alamadığını anlattı. Akyol, eşinin Cizre İlçesi’ndeki karakolda olduğu bilgisini aldıktan sonra karakola gittiğini anlatarak, “Karakola gittim. Orada Ramazan hoca diye biri vardı. O kişi bana, ‘biz sana eşini daha sonra göstereceğiz’ dedi. Ramazan hoca benim gitmeyeceğimi anlayınca silahlı elbiselerini giydi, eşimi bir odaya getirdi. Bu odada ben eşimle görüştüm. Eşim bana dönerek, ‘ben gittim’ dedi. Eşim titriyordu. Bana işkence gördüğünü anlattı. Ben karakoldan ayrıldıktan 3 gün sonra eşim serbest bırakıldı. Eşimin ölümünden önce okullar tatil olduğu için bir süre tatile gitmiştik. Biz evde yokken evimizin kapısını kırmışlardı. Bazı geceler de bizim evin etrafında silahlı kişiler nöbet tutarmış gibi dolaşıyorlardı. Bizim kimseyle bir düşmanlığımız yoktu. Eşimin öldürülmesi için bir neden yoktu. Eşim öldürüldükten sonra bizi rahat bıraktılar” diye konuştu.

SANIĞI TEŞHİS ETTİ

Mahkeme Başkanı Ayşe Akyol’a savcılık ifadesini hatırlattı ve ifadesinde yeralan, “Abdulhakim beni arayıp başın sağolsun, üzgünüm” ifadelerini sordu ve sanıklardan Abdulhakim Güven’i teşhis etmesini istedi. Sanıklara dönen Ayşe Akyol, sanık Abdulhakim Güven’i göstererek, “Mahalleden tanırım. Eşi akrabamdır” diyerek Güven’i teşhis etti.

Sanık avukatlarının sorusu üzerine Kamil Atak ile aralarında bir husumetin olmadığını ve Kamil Atak’ın eşini öldürteceğini düşünmediğini söyledi.

EŞİME TAŞLA VURDULAR, ÜSTÜME KÖPEKLERİ SALDILAR

1994 yılında korucular tarafından gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan İhsan Aslan’ın eşi Şevkiye Aslan’ın ifadesine geçildi. Şevkiye Aslan, olay günü sabah evlerine gelen asker ve sivil giyimli silahlı kişilerin eşi İhsan Aslan’ı çağırarak, kapının önünde duran panzerin yanına kadar götürdüklerini ve daha sonra serbest bıraktıklarını anlattı. Şevkiye Aslan, eşinin eve doğru yürüdüğü sırada Kamil Atak’ın oğulları Kukel ve Tamer’in de bulunduğu korucular tarafından gözaltına alındığını belirterek, “Eşimin elleri bağlıydı ve taşla ona vuruyorlardı. Ben eşimin yanına gitmek istedim. Kucağımda 4 aylık bebeğim vardı. Önce beni bırakmadılar. Ben yine de peşlerinden gittim. Eşimi Kukel’in evine götürdüler. Ben Kukel’in evine girmek istedim. Benim üstüme köpek saldırttılar. Sonra ben Kamil’in evine gittim. Kamil’in üstünde askeri elbiseleri vardı. Kamil’in göğsünü tuttum, ne olur Allah aşkına eşimi bırak dedim. Kamil de bana, ‘Haşa Allah var mıdır?’ dedi. Sonra Kamil’in yanından ayrılıp emniyete gittim. Kamil’in korucularının eşimi götürdüğünü anlattım. Emniyet görevlileri de bana, ‘sen git evinde otur, biz sana haber vereceğiz, biz onu arayacağız’ dediler. Sonra Kamil Atak’ın evine bir kez daha gittim. Suçluysa cezasını devlet versin dedim. Kamil Atak da, ‘devlet kim oluyor, ben devletim’ dedi.

EVİMİ MERSİN E TAŞIDIM

Seçimlerden önce Kamil Atak, babamlara üç çuval çay şekeri göndermiş, ‘seçimlerde bana oy verirseniz, İhsan’ı bırakırım’ demiş. Biz de seçimlerde zaten oyumuzu ona verdik. Eşimin cebinde 3 bin mark vardı. Bir kaç gün sonra, korktuğum ve Kamil ile başedemeyeceğimi anlayıp çocuklarımı alıp evimi Mersin’e taşıdım. O günden sonra eşimden hiç bir haber alamadım. Ben eşimin kemiklerini görmek istiyorum” dedi. Hiç kimseyle husumetleri olmadığını belirten Şevkiye Aslan, daha sonra sık sık Cizre’ye geldiğinde eşinin akibetine ilişkin araştırmalar yaptığını ancak bir sonuç alamadığını anlattı.

KAMİL ATAK’IN YAKINLARI SALON DIŞINA ÇIKARILDI

Sanık ve mağdur avukatlarının sorularının ardından Kamil Atak da Şevkiye Aslan’a soru sormak için söz aldı. Kemal Saçan adlı bir kişiden bahseden Kamil Atak, “Daha önceki ifadelerinde Şevkiye Aslan, Kemal Saçan’ın ismini kullanmış. Şimdi niye söylemiyor bu ismi” diye sordu. Şevkiye Aslan da, “Ben daha önce de bu ismi söylemedim. Savcılıkta da söylemedim bu ismi” sözleri üzerine Kamil Atak, tepki gösterdi. Mağdur avukatlarının araya girmesiyle mahkeme salonunda kısa süreli bir tartışma yaşandı ve salonda gerilim yükseldi. İzleyiciler bölümünde oturan ve tartışma sırasında ayağa kalkan Kamil Atak’ın yakınları, mahkeme başkanı tarafından salonun dışına çıkarıldı. Daha sonra duruşmaya ara verildi.

Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen davada tutuklu sanıklar, adam öldürmek ve suç işlemek için çete kurmak suçlarından Albay Cemal Temizöz’e 9, Kamil Atak’a 7, Tamer Atak’a 2, Adem Yakın’a 7, Fırat Altun’a 6, Hıdır Altuğ’a ise 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. (Radikal)


Üye OlÜye Girişi