Kocaoğlu ndan AB sitemi

 

İBB Başkanı Aziz kocaoğlu, AB Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Grubu Başkanı Karl-Heinz Klar a Türkiye nin tam üyeliğe kabulünde zorluklar çıkarılmasına Çok naz aşık usandırır diye sitem etti

07.01.2010
Yazı Boyutu:  

İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Aziz Kocaoğlu, Avrupa Birliği7_yy_Kocao__lu__ndan_AB_sitemi.jpg için Türkiye’nin ilk ortaklık başvurusunu 1959’da Avrupa Ekonomik Topluluğu’na yaptığını belirterek, “Çok naz aşık usandırır” uyarısında bulundu.

 Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Grubu nun bugün İzmir de başlayan toplantısında evsahibi olarak açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’yi yarım yüzyıldır kapısında beklettiğini vurgulayarak AB’ye önemli mesajlar verdi.

Başkan Kocaoğlu, “Çok naz aşık usandırır misali, Avrupa Birliği ile olan vuslat geciktikçe, Türk insanının direnci giderek azalmaya ve yakın bir zamana kadar uygarlık ve refahın tam karşılığı olarak algıladığı Avrupa Birliği simgesine olan inancı giderek zayıflamaya başladı. Yıllardır aynı hedefe doğru koşmaktan yorulan Türk halkı, artık biraz da karşı tarafın adım atmasını bekliyor. Türkiye’nin AB üyeliğinin, Avrupa’daki bazı siyasiler tarafından seçim malzemesi yapılmasını da istemiyor” diye konuştu.

Uuslararası mali kriz sonrası Türkiye- AB ilişkilerinin daha da önem kazandığını ve AB’nin genişlemesinin krizden çıkışta anahtar rol oynayabileceğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi’nin Türkiye’deki yerel yönetimlerle ilişkilerin geliştirilmesi konusunda İzmir’i pilot bölge olarak seçmesinin yararlı olacağına değindi.

İZMİR DOST CANLISI
Başkan Aziz Kocaoğlu’na hitaben, “Mesajınızı aldık” diyen Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Grubu Başkanı Karl-Heinz Klar ise, “Dünden beri İzmir’deyiz. Burada çeşitli görüşmeler yaptık. Son derece dost canlısı bir halkınız var. Burası bize çok güzel izlenimler verdi. Karşılıklı görüşebileceğimiz ortaklıklar kurmak çok önemli” dedi.

Karl-Heinz Klar, AB sürecinin uzun sürmesine de değinerek, “Tabii ki bu süreç daha iyi olmalı ve iyileştirmek için çalışmalıyız ama sizin de bu yolda hiç durmamanız lazım. Üyelik süreci doğru yönde de olsa oldukça yavaş ilerliyor. Zamana ihtiyaç var hala” diye konuştu.

 Karl-Heinz Klar, AB- Türkiye arasında Ortak İstişare Komitesi kurulması için de Hükümet’e çağrıda bulundu.

Hilton Oteli’nde başlayan toplantıya, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Grubu Başkanı Karl-Heinz Klar, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Tibor Varadi, Kırcali Belediye Başkanı Hasan Aziz, AB delegasyonu temsilcileri, İzmir Vali Vekili Sait Topoğlu, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, İstanbul – Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç,  İstanbul – Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve üyeleri katıldı.

Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Grubu toplantısı,  yarın (8 Ocak Cuma günü) yapılacak olan, “Yaratıcı ve yenilikçi kentler ve bölgeler” semineri ile sona erecek.


Üye OlÜye Girişi