Kök hücre araştırmalarının önü açılsın

 

Türkiye nin kök hücre manifestosu .TÜBA Kurulu Türkiye de kök hücre araştırmalarının önünün açılmasını, ancak tedavi istismarcılığı na son verilmesini istedi

25.08.2010
Yazı Boyutu:  

Türkiye Bilimler Akademisi, (TÜBA) kök hücre araştırmaları konusunda hükümete iki önemli uyarıda bulundu: 1) ‘Embriyonik kök hücrelerin laboratuvar şartlarında araştırmaları üzerindeki kısıtlama kaldırılsın.’ 2) İleri aşamalardaki bazı hastalar için umut gibi gösterilen kök hücre tedavilerinin istismar edilmesine izin vermeyin.
TÜBA’da kök hücre çalışmalarıyla bilinen 13 profesörden oluşan ‘Kök Hücre Çalışma Grubu’ çalışmalarını tamamladı.

Raporda kök hücre uygulamalarının henüz deneme aşamasında olduğu, kesin yararlı olduklarına dair elde somut bilimsel veri bulunmadığı, bu konuda yasal düzenlemelerin henüz oluşturulmadığı vurgulanarak “Kök hücre uygulamaları henüz bir tedavi seçeneği değildir” denildi.

Raporda şu uyarılar dikkat çekti:
‘İnsan embriyonik kök hücreleri henüz yeterince bilinmiyor. Ve potansiyel kanser oluşturma riski gibi nedenlerle halen deneysel araştırma aşamasında bulunuyorlar.... Etkinliği ispatlanmamış ‘kök hücre tedavileri’ konusunda piyasa oluştuğu gözlendi. Öyle ki, bazı hastalar ‘kök hücre tedavi turizmi’ adı altında farklı ülkelere bilimsel olarak kanıtlanmamış ve etik denetim altında olmayan ‘kök hücre tedavileri’ almak üzere büyük mali ödemelerle seyahat ediyorlar... Embriyonik kök hücrelerin laboratuvar şartlarında araştırmaları üzerindeki kısıtlamanın kaldırılmalı. Kapsamlı kök hücre araştırmalarının yapılabileceği ‘Mükemmelliyet Merkezleri’nin kurulması ve geliştirilmeleri desteklenmeli.”

Kök hücre tedavisi ‘hakkı’, Türkiye’de bir süredir eylemlere de konu oluyor. Kas hastalarının aileleri bu ay Sağlık Bakanlığı önünde ‘Kök hücre araştırmaları engellenmesin’ eylemı yaptı.


Üye OlÜye Girişi