Kök hücre çalışmalarına yeni laboratuar desteği

 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi nde kurulan Moleküler Embriyoloji laboratuarı ile kök hücre çalışmaları hız kazanacak

16.07.2010
Yazı Boyutu:  

İzmir de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı’nda kurulan Moleküler Embriyoloji laboratuarı ile kök hücre çalışmaları hız kazanacak.

Rejeneratif  Tıp uygulamaları ve kök hücre deneysel çalışmalarına çok önem verdiklerini belirten Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Aktuğ, “Bu laboratuar içinde deneysel modellerde tüp bebek uygulamalarında karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik araştırmaları gerçekleştirmek temel hedeftir. Ayrıca birçok deneysel hastalık modellerinde gelecekte umut vaat eden embriyonik ve embriyonik dışı kök hücre çalışmaları da laboratuar sayesinde hız kazanacaktır” diye konuştu.

Laboratuar, EÜ Rektörlüğü, EÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı ve Başhekimliği ile TÜBİTAK SBAG programı çerçevesinde alınan desteklerle oluşturuldu.

EÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Bor ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı yaptığı açıklamada; Rejeneratif Tıp uygulamaları ve kök hücre deneysel çalışmalarına fakülte olarak çok önem verdiklerini ve özellikle araştırma projelerinde bu konuların yoğun olarak desteklendiğini bildirdi.


Üye OlÜye Girişi