Komşuda orman katliamı

 

Yunanistanın mali krizi çevreyi etkiliyor

28.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
 
Yunanistan'da ormanlar yakılıyor.
 
 
Yunanistan'da Olimpus Dağı'nın etekleri karla kaplı ve verimli yeşil ormanlarla örtülü. Ama şı sıralar öbek öbek çıplak araziler göze çarpıyor. 
 
Yunanistan'da geçen yıl getirilen yeni vergiler nedeniyle yakıt fiyatları üçte bir oranında artınca Olimpus bölgesi en çok yasadışı ağaç kesilen bölgelerden biri oldu. Yakıt fiyatlarının artması ile birlikte ağaç kesiminde de yüzde 300 artış oldu.
 
Petrol yakıtı alamayanlar, ısınmak için oduna yönelince Yunanistan'da yasadışı kesilen 300 oduna el konuldu ve konuyla ilgili 250 dava açıldı. 
 
Konuyla ilgili Orman Bakanlığı'ndan Petros Papapetrou " "Ağaç kesmek için buraya yaşlıların gelmesi ne kötü bir durum. Ama bu ormanın bizim için önemi çok büyük. Muhteşem bir ekosistem oluşturan bu ormanı gelecek kuşaklar için korumak lazım" açıklamasını yaptı. 
 
EKONOMİK SAVAŞ
 
BBC'den Mark Lowen'in bölgedeki halkla konuşmuş. Lowen karşılaştığı yaşlı bir adamın ağaç kesimleri üzerine "Bunun yasadışı olduğunu biliyorum, ama evde torunlarımın hasta olmasını istemiyorum. Emekli maaşımı kestiler, yakıt alamıyorum. Ne yapabilirim ki?" diye konuştuğunu söylüyor.Lowen'in bildirdiğine göre ruhsatlı kesim yapan işletmelerin sayısında ve odun satışlarında da büyük artış var. Yunanistan'ın kuzeyindeki Katerini bölgesinde oduncuların sayısının 25'ten 100'e çıktığı, satışların da yüzde 30 arttığı söyleniyor.
 
Lowen ikisi de öğretmen Dimitris ve Sofia'nın maaşlarında kemer sıkma politikaları gereği kesinti yapıldığını ve nerdeyse tüm kazançlarını yakıta vermemek için odun kullanmaya başladıklarını bildiriyor.Sofia şöyle söylüyor :"Önce çok zorumuza gitti. 30-40 yıl geriye gitmiş olduk. Savaşta değiliz. Yok, aslında savaştayız, ama ekonomik bir savaş bu. Bir-iki yıl içinde normale dönmeyi umuyoruz. Böyle yaşanılmaz ki" 
 
HAVA KİRLİLİĞİ
 
Yunanistan'ın büyük kentlerinde odun kullanımı nedeniyle hava kirliliği de artmış durumda.Özellikle Selanik'te kirlilik endişe verici boyutta. Hava kirliliğinin boyutu için yapılan bir araştırmada çalışan Profesör Konstantini Samara, "Atmosferde yüksek oranda zehirli ve kanserojen parçacık tespit ettik. Bunlar öyle küçük ki rahatlıkla akciğerlerin derinliklerine kadar inebilir ve kamu sağlığı için büyük tehlike oluşturur" diyor.
 
Bölgede hava sıcaklığı gittikçe düşüyor ve bu da odun yakımının daha artacağını haber veriyor. BBC'den Lowen "21. yüzyılda Avrupa'da Yunanlıların ısınmak için bunları yapmak zorunda kalması akıl almaz bir şey.Yunanistan'ın kuzeyinde Olimpus Dağı bütün ihtişamıyla dimdik duruyor. Bir zamanlar tanrılar buraları korumuş; ama öyle görünüyor ki bugün ormanlara ve krizden muzdarip halka hiçbir koruyuculuk yapmıyorlar" şeklinde yorum yaptı.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi