Komünist Başkan,  sanat festivali için OHAL engelini aşamadı

 

Yarın başlaması planlanan ve 30 Temmuz'da sonlanacak Ovacık Sanat Günleri Festivali'ne Tunceli Valiliği izin vermedi

23.07.2017
Yazı Boyutu:  
Tunceli Valiliği, 24 Temmuz-30 Temmuz arasında Ovacık'ta düzenlenecek 1. Uluslararası Ovacık sanat Günleri Festivali'ni OHAL'i gerekçe göstererek iptal etti.

Türkiye'nin tek TKP'li (Türkiye Komünist Partisi)  Beleoiye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu'nun 24 Temmuz ile 30 Temmuz arasında 1. Uluslararası Ovacık Sanat Günleri festivali düzenleme kararı almıştı.

İlk kez düzenlenecek olan bu festivalde müzik, sinema, tiyatro, resim, heykel, felsefe, sosyoloji, kadın, çocuk ve sağlık atölyelerinde çalışmalar yürütülecekti.Türkiye'den bir çok sanatçı, sinemacı, yazar, gazetecilerin de yer alacağı 1. Uluslararası Ovacık sanat Günleri'nde konserler ve söyleşiler de yer alacaktı.Festival için çalışmalar tamamlanmış, bir çok katılımcı Ovacık'a gitmek için plan da yapmıştı.

Ancak Tunceli Valiliği, OHAL gerekçesiyle festivalin tek bir günde ve kapalı alanlarda yapılması şartını koşunca Ovacık Belediyesi de sanat günleri çalışmalarını iptal etti.

Tunceli'de gerçekleştirilecek olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali ? de güvenlik gerekçesiyle  iptal edilmişti.

Ovacık Belediyesi'nden açıklama 

Ovacık Belediyesi festivalin OHAL gerekçe gösterilerek iptal edilmesine ilişkin, "Uzun süreden beri emek vererek hazırlıklarını yapmış olduğumuz 1. Uluslararası Ovacık Sanat Günleri, olağanüstü hal- güvenlik vb. nedenler ileri sürülerek ilçe ve il mülki amirleri tarafından izin verilmemiştir. 

Bir haftaya yayılan sanat günleri programımız, müzikten ekolojiye, felsefeden güzel sanatlara, tiyatrodan sinemaya, kadım atölyesinden çocuk atölyesine kadar yapmayı plandığımız atölye çalışmalarına yetkililer tarafından izin verilmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir. Bu hazırlıklar boyunca bizim yanımızda olan aydın, yazar, müzisyen ve diğer sanat dallarında bize destek olan sanatsever bütün dostlarımıza teşekkür ederiz... Geniş açıklamayı kısa sürede yayınlayacağız" denildi.


 

Üye OlÜye Girişi