Konak atık pil toplama rekoru kırdı

 

İzmir Konak belediyesi bir yılda 4 ton atık pil topladı

10.01.2011
Yazı Boyutu:  

Konak Belediyesi, doğaya saygılı belediyecilik anlayışı 10_yy_konakta_pil_topama_rekoru_internet.jpgçerçevesinde yaptığı çalışmalarla daha sağlıklı bir çevre yarattı.

Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün “Atık Pil Geri Dönüşüm Projesi” kapsamında 2010 yılında 4 ton atık pil, geri dönüşüme kazandırıldı.

İlçede yer alan okul, hastane, mahalle muhtarlıkları, alışveriş merkezleri, oteller ve çeşitli noktalara konulan geri dönüşüm kumbaralarına atılan piller, Konak Belediyesi ekiplerince toplanarak geri dönüşüme gönderiliyor. 2007 yılında başlayan çalışmalarda, bugüne kadar 14 ton pil evsel atıklardan ayrı olarak toplandı.

Pillerin bilinçsiz kullanılması sonucunda çevreye verdiği zararlara vurgu yapan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan; “Pil atıkları, içerdikleri cıva, kurşun, çinko, kadmiyum gibi zararlı maddelerden dolayı insan sağlığına ciddi zarar veriyor. Bu maddeler toprağa ve suya karışarak halkımızın sağlığında geri dönüşü olmayan izler bırakıyor. Bu anlamda geleceğe sahip çıkan, duyarlı davranan ve bize destek olan hemşehrilerime  teşekkür ediyorum. Bu  başarı hepimizin.  En çok da çocuklarımız için  ” dedi.

Belediye yaptığı çalışmalarla halkı, pillerin çevresel zararları konusunda uyarmaya ve geri dönüşüm bilincini yaygınlaştırmaya devam ediyor.

Yurttaşlar atık pillerin geri dönüşümü konusunda 444 35 66 numaralı telefondan bilgi alabilecekler.


Üye OlÜye Girişi