Konak Belediyesi sığınmaevi açacak

 

Belediye Başkanı Sema Pekdaş, "En kısa zamanda sığınmaevine açacağız" dedi

3.03.2015
Yazı Boyutu:  

 

Belediye Meclisi  Mart ayı boyuncu tüm yazışmalarda  ‘Kentte Kadın Var’ logosu yer almasını kararlaştırdı

Nüfusu 100 binin üzerinde olan yerleşim birimlerinde belediyelerin  kadın sığınmaevi açmaları yasal zorunluluk olduğu halde birçok ilçe belediyesi bu zorunluluğa uymazken, İzmir'in Konak İlçe Belediyesi,  en kısa zamanda Kadın Sığınmaevi açmak için harekete geçti.

Konak'ın 2014 yerel seçimlerinde göreve gelen  kadın sorunlarına duyarlı  hukukçu belediye Başkanı Sema Pekdaş, ilçede kadın sığınmaevini en kısa zamanda açacaklarını söyledi. İlçe Belediye Meclisi'nin aylık toplantısında konuşan Başkan Pekdaş, Şubat ayının kısa ancak acı dolu bir ay olarak geçtiğini dile getirdi. Mersin’de katledilen Özgecan Aslan’ı anan Pekdaş, Özgecan’ın kadına karşı şiddetin simgeleşen ismi olduğunüa dikküati çekerek , “Bu olay kadının statüsünün tüm yurttaşlarla eşit hale getirilmesi için çalışmalar yapılmasının ne kadar zorunlu olduğunu gösterdi. Sadece kadına yönelik değil, her türlü şiddetin önlenmesi için de çalışma yapmak zorundayız. Konak Belediyesi’nin bir kadın sığınma evi yoktu. En kısa sürede sığınma evini hizmete açacağız” dedi.

geçtiğimiz günlerde Belediyenin  kent içi temizlik hizmletlerini sunan  Merbel şirketinde çalışan 600 işçi adına  Disk'e bağlı Genel-İş sendikası ile imzalananan toplu iş sözleşmesine eşine şiddet uygulayan işçinin maaşının eşine verilmesic hükmü koyduran Başkan Sema Pekdaş'ın imzasıyla meclis gündemine gelen oy çokluğuyla önerge kabul edilerek  Mart ayı boyunca kadına yönelik negatif ayrımcılığa karşı mücadeleyi desteklemek adına ‘Kentte Kadın Var’ teması kulanılması kararlaştırıldı. Farkındalık yaratmak adına çeşitli toplantı ve forumların düzenleneceği Mart ayı boyunca tüm belediye yazışmalarında da ‘Kentte Kadın Var’ logosu yer alacak.

CHP VE AKP'Lİ ÜYELER ŞİDDETİ SİYAH KIYAFETLERLE KINADI

Konak Belediyesi’nin Mart ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu Belediye Başkanı Sema Pekdaş yönetiminde gerçekleştirildi. CHP ve AKP’li kadın meclis üyeleri Mersin’de cinayete kurban giden Özgecan Aslan’ın katledilişini kınamak için meclis salonuna siyah renk kıyafetlerle katılırken, AKP’li erkek meclis üyeleri de kravatlarına taktıkları Özgecan Aslan fotoğrafıyla gerçekleşen protestoya destek verdi.

 

 

 

 


Üye OlÜye Girişi