Konaklı kadınlar şiddete karşı birleşti

 

Konak Belediye Başkanı Pekdaş: "Biz kadınlar olarak, özgür bir dünya için önce kadınların özgürleşmesi gerektiğini söyledi.

25.11.2015
Yazı Boyutu:  

25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde İzmir'de Konaklı kadınlar şiddete hep birlikte 'Dur' demek için Alsancak'ta biraraya geldi.

Konak Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasına Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş başta olmak üzere kadın dernekleri temsilcileri ve muhtarlar destek verdi. Kadın Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı Aydan Ersezen'in sözcülüğünü yaptığı basın açıklamasında şiddete karşı mücadelenin hem alanlarda hem de hukuksal platformda sürdürüleceği dile getirildi. Ersezen, Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde alanlarda olacaklarını ifade ederek, "Biz Konak Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak şiddetsiz bir dünyada, tüm kadınlar şiddet görmeden ve koşulsuz yaşama hakkına sahip olana ve özgür oluncaya dek mücadele edeceğiz. Mücadelemiz toplumsal bir mücadeledir, kadın yaşam demektir, yaşam özgürlük demektir. Biliyoruz ki, sesimiz ne kadar gür olursa olsun, kadına karşı şiddet gerçeği ile mücadelemizi hukuksal platformlarda da sürdürmeliyiz" dedi.


ÖZGÜR BİR DÜNYA İÇİN ÖNCE KADINLAR ÖZGÜRLEŞMELİ

30 Kasım'da da 'Kadına ve Çocuğa Karşı Şiddetin Önlenmesi' çalışmaları için okullarda olacaklarının duyurusunu yapan Aydan Ersezen'in ardından Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş söz aldı.

 Özgür, sömürüsüz ve şiddetsiz bir dünya için önce kadınların özgürleşmesi gerektiğini belirten Başkan Pekdaş, "Kadına yönelik şiddet son bulsun diyoruz. Şiddet, içinde yaşadığımız toplumun maalesef en acı veren uygulamalarından biri. Biz savaşsız, sömürüsüz, şiddetsiz bir dünyanın özlemini çekerken dünyanın her yerinde savaş, sömürü ve şiddet var. Ama kadına yönelik şiddet bu şiddetlerin içinde en özel alana sahip bir şiddet türü. Ev içinde, sokakta, yolda, otobüste kadınlar bu nedenle hem ayrımcılığa uğruyor, hem hayatlarını kaybediyor, hem de vücut bütünlükleri bozuluyor. Dolayısıyla biz, gerçekten eşit ve özgür bir dünya için kadınların özgürleşmesini sağlamalıyız. Ayrımcılığın önüne geçmek için her alanda mücadele etmeliyiz" diye konuştu.Üye OlÜye Girişi