Konut sektörü kemer sıkacak

 

Yüzde 18lik KDV, 2014te konut sektörünü yüzde 30 daraltacak

14.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya, "Yüzde 18'lik KDV, 2014'te konut sektörünü yüzde 30 daraltacak" açıklamasında bulundu.
 
 
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya, konut sektöründeki yeni KDV düzenlemesinin 1 Ocak 2013'ten itibaren ruhsatı alınan ya da ihalesi yapılan konutları kapsadığını belirterek, ''Yeni düzenleme ile başta İstanbul olmak üzere neredeyse tüm markalı konutlarda KDV oranı yüzde 18 olacak. Bu maliyet artışı da doğal olarak fiyatlara yansıyacak. Dolayısıyla 2014'te sektörde yüzde 25-30 daralmadan bahsedebiliriz'' dedi.
 
Konuttaki KDV oranlarının yüzde 1'den yüzde 18'e çıkmasıyla ilgili olarak bilgi veren Gökkaya, maliyenin yeni uygulamasına göre, büyükşehirlerde metrekare fiyatının 500-1000 lira olan konutlardan yüzde 8, metrekaresi 1000 lira ve üzeri konutlardan yüzde 18 KDV alınacağını söyledi.
 
Gökkaya, böylece yeni konutlarda 150 metrekarenin altındaki dairelere uygulanan yüzde 1'lik KDV de bir anlamda tarihe karıştığını belirterek, şöyle konuştu:
 
''150 metrekarenin üzerindeki tüm konutlarda ise KDV oranları değişmediğinden yine eskisi gibi yüzde 18 olarak uygulanacaktır. Yeni oranlar 1 Ocak 2013'ten itibaren ruhsatı alınan ya da ihalesi yapılan konutları kapsadı. Metrekare fiyatı yapı ruhsatının alındığı tarihte üzerinde yapıldığı arsanın vergi değerine göre hesaplanacak. Yeni düzenlemeye göre, yıl sonuna kadar ruhsat almış projeleri de yüzde 1'lik KDV avantajından yararlanır hale getirdi. Konuttaki yeni KDV oranlarının ruhsatını önceden alan dolayısıyla yüzde 1 KDV ile satılacak konutların stokları eriteceği tahmin ediliyor. Hemen hemen tüm projeler yeni KDV oranlarına tabi olacak. Bu oranlarla bundan sonraki projeler ciddi şekilde etkilenecek. Gayrimenkul sektöründe kar marjları ciddi anlamda azaldığından dolayı, konuta binecek her yük fiyatlara yansıyacaktır. Bu süreç satış ve tapu kayıtları arasındaki fiyat farklılıklarının oluşmasına neden olacak. Dolayısıyla haksız rekabet artacak.''
 
Gökkaya, Maliye'nin ilgili düzenlemede yer alan önemli bir maddeyle kentsel dönüşüm kapsamında riskli bölge ya da riskli bina ilan edilen yerleri uygulama dışında bıraktığını kaydetti. (Thelira)
 
 
 

Üye OlÜye Girişi