Köprüler, 700 bin Epilepsi hastası için morardı

 

11 Şubat Epilepsi Günü'nde, hastalığa farkındalık oluşturmak amacıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü mor ışıklarla aydınlatıldı.

12.02.2019
Yazı Boyutu:  
11 Şubat, (dün) Epilepsi i Günü'ydü. , Türk Epilepsi ile Savaş Derneği, "Dünya'da 50 milyon, Türkiye'de yaklaşık 700 bin Epilepsi hastasının varsayıldığını, diğer adı Sara olan  Epilepsi'nin tedeavi edilebilir bir hastalık olması nedeniyle sayısının giderek azaldığını belirtti.Dernekten yapılan açıklamada, toplumda Sara hastalığı olarak da bilinen Epilepsi'nin hemen her yaşta görülebilen bir hastalık olduğu belirtilerek, beyinde kontrolsüz elektriksel yayılımlar sonucu, kısa süreli fonksiyon bozukluğu ve kontrolsüz nöbetler oluştuğu kaydedildi.

Açıklamada, uzun süreli tedavi ve izlem gerektiren bir hastalık olan Epilepsi'de nöbetler ve sosyal ön yargılar nedeniyle oluşan kısıtlamalar yüzünden hastaların yaşam kalitesinin önemli ölçüde etkilendiği ifade edilerek "Epilepsi tanısı nöroloji hekimi tarafından konulmalıdır. Epilepsi nöbetlerinin çok çeşidi olmakla birlikte beyinde bir bölgeye sınırlı başlayan ‘parsiyel’ ve beyinde yaygın olarak başlayan ‘jeneralize’ nöbetler olmak üzere temelde iki başlık altında incelenebilir. Nöbetler tanımlanmış olsa da herkesin geçirdiği nöbet kendine özgü farklılıklar gösterebilir. Epilepsi nöbetleri, kimi hastalarda bilinç kaybıyla ilerlerken, kimi hastalarda daha farklı belirtilere neden olabilir. Bu nedenle bazı hastalarda epilepsi tanısı koymak güçtür. Nöbet anında yaşananlar, beyindeki nöbet olan bölgeye ve nöbetin yayılım hızına göre değişebilir" görüşüne yer verildi.


İSTANBUL'UN SİMGE KÖPRÜLEİ MOR RENKTE AYDINLATILDI

Epilepsi Günü'nün önemine dikkat cçekmek için, İstanbul'un sembol yapılarından 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Dünya Epilepsi (Sara hastalığı) Günü dolayısıyla mor ışıkla aydınlatıldı.

Köprülerin mor ışıkla aydınlatılması, Türk Epilepsi ile Savaş Derneğinin bu hastalık hakkında toplumsal farkındalık oluşturulması amacıyla hayata geçirdiği "Epilepsi için bak" projesi çerçevesinde gerçekleştirildi.Dernekten yapılan açıklamada, proje ile nörolojik rahatsızlıklar arasında en sık görülen epilepsiye ilişkin yanlış bilgi ve ön yargıların ortadan kaldırılmasının ve epilepsili bireylerin topluma kazandırılmasının amaçlandığı belirtildi.Üye OlÜye Girişi