Koronavirüs'ten can verenlerin sayısı üç bini aştı

 

Çin'in koronavirüs nedeniyle 42 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurmasıyla, virüs yüzünden dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı üç bini geçti. Dünylanın en ünlü müzesi kapılarını ziyaretçilere kapattı

02.03.2020
Yazı Boyutu:  
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip corona virüsü (Covid-19) bulaşmış kişilerin sayısı Avrupa'da artmaya devam ediyor. Gelen son dakika açıklamasında, İtalya’da yeni tip koronavirüsten (corona virüsü) hayatını kaybedenlerin sayısı 34'e yükseldiği belirtildi. Paris’teki tarihi Louvre Müzesi ise koronavirüs nedeniyle kapılarını ziyaretçilere kapattı. Karar, virüs kapma endişesi taşıyan Louvre Müzesi çalışanları tarafından alındı.

Son verilere göre Covid-19 bulaşan kişi sayısı Almanya'da 130, Fransa'da 130, İspanya’da 84, İngiltere'de 36, İsveç’te 14, İsviçre 27, Avusturya’da 14, Hollanda'da 10, Yunanistan'da 7'ye çıktı.Ölümlerin yüzde 90'ından fazlası, virüsün geçen yıl ilk ortaya çıktığı yer olan Çin'in Hubei bölgesinde.

Ancak diğer 10 ülke de koronavirüs can aldı. Bunların 50'den fazlası İran, 30'dan fazlası da İtalya'da.

Dünya genelindeki vaka sayısı ise neredeyse 90 bini geçti. Çin dışındaki vaka sayısındaki artış, şu anda Çin'dekinden daha hızlı.

Ancak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çoğu hastada hafif belirtiler görüldüğünü ve ölüm oranının yüzde 2 ila yüzde 5 gibi göründüğünü açıkladı. WHO, koronavirüsün 50'yi aşkın ülkeye yayıldığını açıkladı.

Mevsimsel gripte ise ölüm oranları yüzde 0,1. Ancak bu hastalık çok bulaşıcı ve her yıl 400 binden fazla kişinin ölümüne yol açıyor.

Koronavirüs ailesinin diğer üyeleri SARS ve MERS'teki ölüm oranları ise Covid-19'dan çok daha yüksek.

Dünya genelinde durum ne?

Çin'deki vaka sayısında görülen artış oranı azalırken, dünyanın geri kalanında keskin şekilde yükseldi.

Çin dışında en çok vakanın görüldüğü Güney Kore'de ise 476 yeni vaka bildirildi ve hasta sayısı 4 bin 212'ye çıktı. 

Başkent Seul'da, Daeugu kentinde virüsün yayılmasındaki sorumluluklarından dolayı bir tarikat lideri ve 11 üyesi hakkında "cinayet" suçlaması ile soruşturma açılması için savcılığa çağrıda bulunuldu.

Tarikatın lideri Lee Man-hee Mesih olduğunu iddia ediyor. Tarikat üyesi 230 bin kişinin taramadan geçirildiği ve 9 bine yakın kişide koronavirüs belirtileri görüldüğü belirtildi.

İtalya'daki vaka sayısı 48 saat içinde iki katına çıktı. En az 34 kişi hastalık yüzünden ölürken, 1694 vaka görüldü.

Ülkede özellikle turizm sektörünün krizden olumsuz etkilendiği belirtiliyor. Birçok ülkenin İtalya'ya yönelik seyahat uyarıları yapmasının ardından turistik rezervasyonların büyük oranda iptal edildiği, bazı bölgelerde iptal oranlarının Mart ayında yüzde 90'a vardığı haberleri geliyor.

İngiltere'de Pazar günü 12 yeni koronavirüs vakası açıklandı. Böylece toplam vaka sayısı 37'ya yükseldi. Bu vakalar arasında daha önce yurtdışına hiç çıkmamış kişiler de bulunuyor. Başbakan Boris Johnson, bugün acil bir toplantı yapacak.

Fransa'da Pazar günü itibariyle vaka sayısı 100'e yükseldi, iki kişi de virus nedeniyle öldü.

Virüsün yayılmasını önlemek için kapalı mekanda 5 binden fazla kişinin katıldığı etkinlikler yasaklandı.Louvre Müzesi, koronavirüsle ilgili bir toplantı için müzeyi Pazar günü kapattı.

Hollanda'da koronavirüslü hasta sayısı üç gün içinde 11'e yükseldi. Gorinchem'deki Beatrix Hastanesi, koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına alındı. Belçika'da ise koronavirüs teşhisi konan hasta sayısı 2'ye yükseldi.

Haftasonu, Katar, Ekvador, Lüksemburg ve İrlanda, virüsün görüldüğü ülkeler arasına katıldı.

ABD'de de New York eyaletinde ilk vaka görüldü. ABD'de şu ana dek koronavirüs nedeniyle Washington eyaletinde başka sağlık sorunları da bulunan 50'li yaşlarındaki bir adam hayatını kaybetti.  Washington eyaletinde koronavirüs için olağanüstü hal ilan 

ABD'de toplam vaka sayısı 71 olarak açıklandı. California, Oregon ve kuzey batıdaki Washington eyaletinde yurt dışı ile bağlantılı olmayan üç vaka tespit edildi.

New York Times gazetesi, Washington'da iki vaka üzerine inceleme yapan araştırma görevlilerinin, koronavirüsün eyalette üç haftadır yayılıyor olması ve 1500'e yakın kişiye bulaşmış olması ihtimalini dile getirdiklerini yazdı.

İran'da resmi sayılar 978 vaka ve 54 ölü şeklinde güncellendi. Ancak sağlık görevlileri, bu rakamların çok daha yüksek olduğunu açıklamıştı. (Ajanslar)

Üye OlÜye Girişi