'Koronovirüs sonrası Türkiye'de işsiz sayısı ikiye katlandı

 

Koronavirüs salgınıyla birlikte patlak veren işsizliği yazan ekonomist Mustafa Sönmez, işsiz sayısının 10 milyona koştuğunu, Erdoğan hükümetinin ise hiçbir önlem almadığını iddia etti. TÜİK'in açıkladığına göre bu yıl Ocak ayında işşizlik 4,3 milyonu geçmişti.

10.04.2020
Yazı Boyutu:  
Türkiye'nin önde gelen iktisatçılarından ekonomi yazarı Mustafa Sönmez, Al-Monitor’a yazdığı yazıda işsizlik olgusunu ele aldı.

Halihazırda işsizlik oranı yüzde 14, işsiz sayısı 4,5 milyonken “sosyal mesafelenme” önlemleri sonucu yaklaşık yüzde 100-120’lik artışla işsiz sayısının 10 milyon dolayına çıktığını söyleyen Mustafa Sönmez, bu patlamayı üç sebeple açıkladı:

Halkın yan yana geldiği mekanlar ve işyerleri kapatıldı. Peş peşe çıkan genelgelerle önce 150 bin kahvehane, bar, kafe, ardından 120 bin berber, kuaför ve lokanta kapandı. Bu işyerlerinde ortalama 5 kişinin çalıştığı varsayılsa bile 1,5 milyondan fazla bir kitleden söz edilebilir.
Yaş grubu kısıtlamaları getirildi. 65 yaş üstü 850 bin, 15-17 yaş grubunda 550 bin kişi olduğu düşünüldüğünde 1,5 milyona yakın kişi daha işsizler ordusuna katıldı.

Krizle birlikte talepte sert düşüşü yaşandı, mal ve hizmet üretiminin gerilemesinden ortaya bir işsiz ordusu çıktı. Kısa çalışma ödeneğine 70 bin işyeri başvurdu. Çalışma Bakanı Zümrüt Selçuk, sadece bu işyerlerinde çalışan sayısının 1 milyonu aştığını açıkladı.
10 milyona yakın işsiz, yüzde 30 işsizlik oranı demek

AKP’nin patronlara ücretsiz izin olanağını ve karşılığında işçilere günlük 39,24 TL verilmesini öngören yasa taslağına değinen Sönmez, ayda 1177 TL’nin kısa çalışma ödeneğindeki meblağın yarısı bile olmadığına dikkat çekti.

Düzenleme ile en az 2 milyon işsiz daha doğmasının beklendiğini ifade eden Sönmez, 10 milyona yaklaşan işsiz sayısının %30’lara denk düştüğünü, üstelik bu verilerin kayıtdışı kesimleri kapsamadığını söyledi.

“Erdoğan hükümeti bir önlem geliştirmiş değil”

Sönmez yazısını “Bu olağan dışı işsizlik artışı kaç ay sürer ve bu dev işsizler ordusuna daha ne kadar katılım olur bilinmez, ama bu kitlenin çok az bir kısmına devletin sosyal eli değiyor. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenenlerden işsiz 10 milyonun 2 milyonu yararlansa bile, açıktaki 8 milyon kişi için Erdoğan hükümeti bir önlem geliştirmiş değil” diyerek bitirdi.Üye OlÜye Girişi