Kosova'nın 38 yaşındaki Cumhurbaşkanı Osmani, Sırbistan'dan barış için özür bekliyor

 

Geçen yıl Kasım ayında Cumhurbaşkanı Haşim Taçi’nin hakkında açılan savaş suçu davası öncesi istifa etmesinin ardından Kosova Cumhurbaşkanlığına seçilen Vyosa Osmani, Sırbistan’ın önce özür dilemesi ve 1998-1999 yıllarında işlenen savaş suçlarının sorumlularını yargılaması gerektiğini belirtti.

8.04.2021
Yazı Boyutu:  
120 üyeli Kosova Meclisi’nde yapılan oylamada, 71 milletvekilinin oyuyla ülkenin ikinci kadın cumhurbaşkanı seçilen  38 yaşındaki Vyosa Osmani, erkek egemen toplumsal yapıya sahip ülkede kadınlar için bir rol model olarak görülüyor.

Osmani, Kasım ayında Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi’nin Lahey’de Uluslararası Ceza Mahkemesi’ndeki davası öncesi istifa etmesinin ardından geçici olarak bu görevi üstlenmişti.90’ların sonlarında Kosova’nın Sırbistan’dan ayrılması için veren Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK)’nun lideri olan Taçi, savaş suçu işlemekle itham ediliyor. ve suçlamaları reddediyor.

Geçtiğimiz  günlerde seçimde iktidardaki Kendin Karar Al Hareketi’nin adayı olan Osmani, üçüncü turda 120 üyeli Meclis’te 71 milletvekilinin oyunu aldı.

Osmani ise Kosova Cumhurbaşkanı seçilmesi sonrası yaptığı konuşmada, Sırbistan’la diyalog kurmak ve ilişkileri normalleştirmek istediklerini söyledi. Ancak Osmani, Sırbistan’ın önce özür dilemesi ve 1998-1999 yıllarında işlenen savaş suçlarının sorumlularını yargılaması gerektiğini belirtti.

Osmani, “Barış, ancak Sırbistan’dan pişmanlık ve özür gördüğümüzde ve suçlarından zarar görenlerin adalete kavuştuğunu gördüğümüzde sağlanacak” dedi.

Kosova 100’den fazla ülke tarafından tanınıyor ancak Sırbistan veya Rusya ve Çin gibi Sırp müttefikleri tarafından tanınmıyor.

İktidarın yoksuzluklarına karşı mücadelesiyle dikkati çekmişti

Yerel medya, Osmani’yi iktidarın yolsuzluklarıyla bilinen seçkinler hakkında cesurca konuşan ilk kişilerden biri olduğu için onu “korkusuz” olarak nitelendiriyor. Savaş dönemindeki rollerinden ötürü saygı gören bu kesimi eleştirmenin Kosova’da hiç kolay olmadığı ifade ediliyor.

Kosova’da bir hukuk dergisi Osmanı için, “karizmatik, kendine güvenen ve 21. yüzyılda kadınlar için bir rol modeli olduğu için birçok Kosova vatandaşının kalbini fethetti” ifadelerini kullandı.

Osmani bu özellikleriyle methedilirken, hakkında deneyimsiz olduğu yönünde eleştiriler de mevcut. Ancak Osmani’nin destekçileri, Kosova’nın ihtiyaç duyduğu reformları uygulamada başarılı olacağına inanıyor.Vyosa Osmani kimdir?

Vyosa Osmani, 17 Mayıs 1982’da Kosova’nın Mitroviça kentinde doğdu. İlk ve orta öğreninimi bu kentte bitiren Osmani, Priştine Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora eğitimini ABD’de Pitsburg Üniversitesi’nde tamamladı.

Gençlik yıllarında Kosova Demokratik Birliği’ne katılan Osmani, bu partiden milletvekili seçildi.

Osmani, 14 Şubat’taki genel seçim öncesi Kendin Karar Al Hareketi’ne geçti.
(AlJazeera, DWTürkçe)

Üye OlÜye Girişi