Köy kadınlarının emekleri moda dünyasıyla buluştu

 

İzmir'in köylerinde 200'e yakın kadın örgü ve boncuk işlerini Moda ve Giyim Fuarı'nda sergiledi

23.10.2017
Yazı Boyutu:  
İzmir’in Özdere ve Menderes ilçesine bağlı köylerde yaşayan 200'e yakın kadının emekleriyle üretilen koleksiyon, Pretexpo-1. Moda ve Giyim Fuarı’nda sergilendi.

Bu yıl ilk kez 17-20 Ekim tarihleri arasında fuarizmir’de düzenlenen 1. Pretexpo –Moda ve Hazır Giyim Fuarı’nda
 Tekstil Mühendisi Tasarımcı Gülay Tataş’ın Özdere ve Menderes köylerinden yaklaşık 200 kadınla birlikte oluşturduğu koleksiyon fuarda büyük ilgi gördü.Yakın zamana kadar yurt dışında moda tasarımı ile ilgili çalışan Tekstil Mühendisi Gülay Aktaş Türk kadınlarıyla birlikte moda dünyasında yer almaya karar verdiğini belirterek şunları söyledi; 

“İzmir’in Özdere ve Menderes ilçesine bağlı köylerinin muhtarlıklarına haber saldım ve çok kısa sürede oldukça büyük dönüşler aldım. Zor koşullar altında yaşayan, kendi imkanlarıyla çocuklarını okutmaya çalışan iki yüze yakın kadın tek yürek olup bu işe koştu.” 

Sandıklarda yatan nakışların geçtiğimiz mayıs ayından beri tekrar canlandığını belirten, Gülay Aktaş, “Hedefimizi yüksek tutuyor, yurt dışı fuarlara da katılmak istiyoruz” dedi. 

LATİN ÜLKELERİNİN İLGİSİNİ BEKLİYORLAR

Sandıktan çıkan örgüler ve kanaviçelerle yola çıktıklarını belirten Aktaş, “Örgü, kanaviçe ve boncuk işlemelerle Sosyal Sorumluluk Projemiz kapsamında ev kadınlarına ek gelir kazandırmayı amaçladık. Evlerinde keşfedilmemiş birer sanatkar olan ev kadınlarımızı bulup, onlarla çalışmak ise bu projenin bizim için en büyük ödülü oldu” diye konuştu. 

Köylerin mavi cumbalı taş evleri, rengarenk çiçeklerle bezeli sokakların ruhunu modern kadına yansıttıklarını da ifade eden Aktaş, “Hepsini sergilemeye çalıştık burada. Renklerden göreceğiniz gibi Latin ülkelerinin bize geleceğini umuyoruz. Kentimizin ruhunu yansıtan rengarenk tasarımlarımız mevcut” dedi. 

KOOPERATİFLEŞMİNİN ÖNÜ AÇILIYOR

Pretexpo ile giyim sektörünün içinde yer alan ürünler kadın kooperatifinin de yolunu açıyor. Gülay Aktaş, “Sadece bana çalışmasınlar. Kendi işleri de olsun ve bunu dilediklerini gibi kullanabilsinler. Bu tarz gizli kalmış yetenekler ne kadar değerlenirse o kadar iyi olur” diye konuşuyor. 

Gülay Tokel ile yola çıkanlardan Sema Tokel ise duygularını şöyle dile getirdi: 

“Ben şimdiye kadar dışarıya hiç iş yapmamıştım. Aile bütçeme katkıda bulunuyorum. İlk kez para kazanıyorum. Ortaya çıkan ürünler bizim için çok büyük bir gurur kaynağı oluyor.”


Üye OlÜye Girişi