Köy-Koop İzmir Başkanı: Kadınlar kooperatiflerle güçlenecek

 

İZBB Başkanı Tunç Soyer'in eşi KÖY-KOOP İzmir Bölge Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer'e göre, kadınların kooperatifleşerek sosyal ve ekonomik yönden güçlenmelerinin toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkı sağlayacak.

01.10.2019
Yazı Boyutu:  

İzmir'in Bornova Belediyesi'nin daveti üzerine İzmir Büyükşehir Belediye  Başkanı Tunç Soyer'in eşi KÖY-KOOP İzmir  Bölge Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer'i, Bornovalı kadınlarla  bir araya geldi. 

Neptün Soyer, CHP'li Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ve eşi Ufuk İduğ'un ev sahipliği yaptığı söyleşide, kooperatiflerin üreten kadınlar için çok önemli olduğunu vurguladı.

Kadınların ilgi gösterdiği söyleşide Köy- Koop olarak Türkiye'nin dört bir yanında yaptıkları çalışmaları anlatan  Soyer, "Kadın kooperatifleri ile kadınların ekonomik ve sosyal yönden güçlenmesini sağladıktan sonra, yolumuza kadın-erkek ayrımı yapmaksızın toplumun tüm kesimleri ile  el ele devam etmeliyiz" dedi.  

TERRA MADRE ÖNEMLİ BİR FIRSAT

İki yılda bir İtalya'nın Torino kentinde yapılan Dünyanın en büyük gastronomi Fuarı olan Terra Madre'nin Büyükşehir Belediyesi'nin girişimleri ile 2021 yılında İzmir'de düzenleneceğini hatırlatan Neptün Soyer, 'Tarladan Sofraya" sloganı ile düzenlenen organizasyonun, Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.


KADINLARIMIZA IŞIK OLACAK

Başkan Mustafa İduğ ise "Kadınlarımızla konuştuğumuzda üretmek istediklerini ama bunun için bir yol haritasına ihtiyaç duyduklarını gördük. Bu söyleşiyi de işte bu amaçla gerçekleştirdik. Sayın Neptün Soyer kooperatifçilik konusundaki çalışmaları ve tecrübeleri ile kadınlarımıza ışık olacak. Kendisine çok teşekkür ediyoruz" dedi.

KÖY-KOOP'UN TARİHÇESİ

Köy-Koop Merkez Birliği
Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatiflerin merkezi kuruluşudur. Tarıma ait farklı çalışma alanlarında etkinlik gösterir. (Hayvancılık-Süt üretimi ve işlenmesi, seracılık, halı ? kilim üretimi, zeytin ve zeytinyağı işlenmesi, bal, çeltik üretimi ve işlenmesi, çiçekçilik, fidan, salça, reçel, konserve üretimi vb.) Merkez Birliğine bağlı; 21 Bölge Birliği, 28 İl Birliği, 2.700 birim kooperatif bulunmaktadır. Köy-Koop ortaklarının çıkarlarını Türkiye içinde ve dışındaki makamlar ve kuruluşlar karşısında korumak ve geliştirmek için uğraş vermektedir.

Köy-Koop Merkez Birliğinin Çalışma Konuları
Tarımda her türlü verimliliği artırıcı tedbirler almak, kooperatif ve birliklerin her türlü ürün ve mamullerinin kalitesini yükseltecek tedbirler almak, teknik faaliyetlerde bulunmak, bitkisel ve hayvansal mahsulleri değerlendirmek, işleme, muhafaza ve pazarlama ile ilgili her türlü fonksiyonları yerine getirmek için gerekli çalışmaları yapmak ve yaptırmak,kooperatif çalışmalarını koordine etmek, kooperatif eğitim ve öğretim faaliyetlerinde bulunmak, kooperatifçiliği geliştirmek vb. yer almaktadır.

Köy-Koop Merkez Birliği faaliyetleri
Kooperatif ve birliklerin her türlü ürün ve mamullerinin kalitesini yükseltecek tedbirler almaktadır. Mevzuatlar konusunda birlikleri ve kooperatifleri bilgilendirir. Üreticilerin menfaatlerine uygun olmayan mevzuatlar karşısında gerekli çalışmaları yapar ve yaptırır. Kooperatiflerin üretmiş olduğu ürünler ile fuarlara katılmasını sağlar. Pazarlama çalışmaları yaparak kooperatif ortaklarının pazar bulmasını sağlamaktadır. AB, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve diğer kuruluşlarca açılan proje tekliflerini birliklere duyurmakta, gerektiğinde proje hazırlamaktadır. Kooperatif ortaklarına eğitim faaliyetlerinde bulunmaktadır. Kooperatifçiliği geliştirme çalışmalarında bulunmaktadır. Merkez Birliğimiz, birlikler ve kooperatifler tarafından üretilen ürünlere yönelik Marka Tescil Belgesi almıştır. Birçok üretilen ürün Köy-Koop markası altında pazar bulmaktadır. Markalı ürünlerimizin daha geniş alanda pazar bulması ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Köy-Koop Haber ve www.koykoop.org sayfası ile üreticilerimize ve ilgili kesimlere ulaşmaktadır.

Birliklerin Genel Olarak Faaliyetleri
Birliklere bağlı kooperatif ortaklarının ürünlerin pazarlanmasını sağlar. Kooperatif ortaklarına ucuz girdi temin edilmesini sağlar. Birlikler bulundukları illerdeki kurum ve kuruluşlar ile işbirliği halindedir. Kamuoyu oluşturur. Veterinerlik ve danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.Örgütlenme sayesinde devletten hibe, kredi, teknik yardım sağlar. Eğitim çalışmaları yaparak il düzeyinde kooperatif ortaklarının mevzuatlara uygun olarak üretim yapmasını sağlar. Merkez Birliğinden gelen bilgi, mevzuat, görüş vb. kooperatiflere ulaşımını sağlar. (Kazete Haber Merkezi)

 


Üye OlÜye Girişi