Kozmetik ürünlerine AB şartı

 

Türkiye ABnin Kozmetikte İyi Üretim Uygulamaları standartlarına uyacak

15.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Türkiye temmuz ayından itibaren  AB'nin "Kozmetikte İyi  Üretim Uygulamaları" standartlarına uygun olmak zorunda kalacak
 
Kozmetik ürünlerine Avrupa Birliği ayarı getiriliyor. Birliğin 2010 yılında kabul ettiği "Kozmetik Tüzüğü" tüm  üye ve aday ülkelerde bu yıl uygulanmaya başlanacak.Tüzüğe göre, tüm kozmetik firmaları, iyi üretim uygulamaları  adı verilen GMP sertifikası  almak zorunda. GMP sertifikası, ürünün hazırlanmasından dağıtımına kadar her  aşamasını düzenleyen ve denetleyen, ürünün kirlenme ve bozulma olasılığını önlemeyi ve sağlıklı ürünler  üretilmesini hedefleyen  düzenlemeleri içeriyor.
 
Temmuz ayından itibaren, Avrupa Birliği'ne tüm üye ve aday ülkelerde bulunan kozmetik firmaları, Kozmetikte İyi  Üretim Uygulamaları standartlarına uygun olmak zorunda.
 
Türk Standartları Enstütüsü de, Türkiye'deki üreticilerin başvurularını bekliyor. Bu düzenlemeyle birlikte,  merdiven altı üretime sıkı denetim gelecek ve pazarlarda, marketlerde dahi satılan ürünlere ciddi kısıtlamalar  getirilecek.
 

Üye OlÜye Girişi