'Kredi Faizlerinde Düşüş Bekleniyor'

 

Yapı Kredi Private Banking, İzmir’deki müşterilerine 2014’e yönelik ekonomik beklentilerini paylaştığı özel bir seminer düzenledi

31.05.2014
Yazı Boyutu:  
 
Yapı Kredi Private Banking, İzmir’deki müşterilerine 2014’e yönelik ekonomik beklentilerini paylaştığı özel bir seminer düzenledi
 
 
Swiss Otel'de düzenlenen ''2014 Yılına İlişkin Ekonomik Beklenitler'' seminerine Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mert Yazıcıoğlu ve Yapı Kredi Hazine Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mert Öncü konuşmacı olarak katıldı. Seminerde yurt dışı ve yurt içi piyasalara yönelik beklentilerini dile getiren Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mert Yazıcıoğlu, İzmirli her yatırımcının ekonomik gelişmeler paralelinde kendi vade tercihi, risk iştahı ve toleransını göz önünde bulundurarak bir portföy oluşturması gerektiğini belirterek, “Bu nedenle Yapı Kredi Private Banking olarak, müşterilerimizi çok iyi tanımaya ve müşteri özelinde çözümler üretmeye odaklanıyoruz” dedi.
 
GAYRİMENKUL KRİZİ UZAK
 
Bu yılın yatırım ortamına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Yazıcıoğlu, önümüzdeki birkaç hafta içinde kredi faizlerinde bir miktar daha gerileme olabileceğini belirtti. Yazıcıoğlu şu değerlendirmelerde bulundu: “Önümüzdeki 2-3 hafta içinde kredi faizlerinde biraz daha düşme görülebilir, sonrasında ise hazine bonosu trendine göre kredi faiz oranları şekillenebilir.” Doların 1,18 - 2,20 bandının dışına çıkmasını beklemediklerini belirten Yazıcıoğlu, gayrimenkul sektörü ile ilgili gelen sorulara ilişkin, yakın zamanda Türkiye'de bir gayrimenkul krizini uzak bulduğunu ama bir miktar yavaşlama olabileceğini belirtti. 
 
Yapı Kredi Hazine Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mert Öncü ise aynı konuda Türkiye'de her yıl 20 milyon kişinin göç ettiğini, bu göçlerin öncelikle köylerden kentlerin dış kesimlerine, zaman içinde ve maddi imkanlar geliştikçe de kentlerin iç kesimlerine doğru devam ettiğini belirtti. Konuşmasının devamında Öncü; genel seçimlerin ardından Türkiye’ye hızlı bir para girişi olduğunu, yüksek faiz ve güçlü makroekonomi dolayısıyla Türkiye'nin yabancı yatırımcılar tarafından tercih edildiğini ve ''Enflasyonun, Mayıs- Haziran dışında biraz daha yükek seyredeceğini düşünüyoruz. Sene sonuna doğru ise düşmeye başlayacağı görüşündeyiz'' dedi.
 

Üye OlÜye Girişi