Kreşleri kadın kooperatileri yönetecek

 

10 ilde OSBlerde kreş ve gündüz bakımevleri inşa edilecek

21.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

Borusan Holding, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliği ile Türkiye'deki 10 ilde organize sanayi bölgelerinde kreş inşa edecek. Aile Bakanı Fatma Şahin, çalışan kadınların çocuklarının bakılacağı kreşlerin yönetimini kadın kooperatflerine bırakmayı düşündüklerini söyledi.
 
Kadın istihdamının arttırılması amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında, sanayi alanında daha fazla kadın çalışanın istihdam edilmesi hedefleniyor. Yaklaşık 5 milyon lira yatırımla kurulacak kreşlere 'Neşe fabrikası' adı verilecek.
 
Borusan Holding tarafından yapılacak yatırımla özellikle organize sanayi bölgelerinde çalışan ya da çocuk nedeniyle çalışamayan kadınların 0-6 yaş arasında çocuklarına hizmet verecek kreşler kurulması planlandı. Projenin ilk adımı olarak Adıyaman'da açılacak çocuk kreş ve gündüz bakımevi hizmete girecek. 2016 yılına kadar 10 ilde 75-150 çocuk kapasiteli 10 kreş açılması planlanıyor. Adıyaman'ın ardından Malatya, Şanlıurfa, Afyonkarahisar'da 'Borusan Neşe Fabrikaları' ismiyle kreşler hizmet vermeye başlayacak.
 
''KADIN İSTİHDAMINDA ÇOK GERİLERDEYİZ''
 
'Annemin işi benim geleceğim' adlı projenin duyurulduğu basın toplantısında konuşan Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, ''Türkiye'de kadınların işgücü profiline baktığımızda maalesef olumsuz bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz. Çalışmalar, kadınların işgücüne katılımının önündeki en önemli engellerden birisinin çocuk bakım sorumluluğu olduğunu ortaya koymaktadır'' dedi.
 
TÜİK verilerine göre Türkiye’de kadınların işgücüne katılma oranının sadece yüzde 28.8 ve çalışmayan kadın sayısının 19,4 milyon seviyesine ulaştığını kaydeden Uğur, uluslararası karşılaştırmalarda Türkiye’nin kadın istihdam oranının gerilerde olduğunun görüldüğünü belirtti.
 
Kadınların iş yaşamına katılımının Türkiye’nin kalkınma sürecinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu, hükümetin kadın girişimciliğini ve istihdamını artırmaya yönelik çok önemli adımlar attığını kaydeden Uğur, “Türkiye’nin en köklü sanayi şirketlerinden biri olarak çözümün bir parçası olmaya karar verdik. 2012 yılında Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri’ne imza atarak kadının iş dünyasında ve toplumdaki yerinin güçlendirilmesini destekleyeceğimizi taahhüt ettik. Yapılan araştırmalar kadının çalışmasının önündeki en büyük engelin çocuk bakımı olduğunu ortaya koyuyor. Bu konuda ailelere destek vererek, kadınların ekonomik yaşama katılmasını, çocukların iyi bir okul öncesi eğitimi almasını, böylelikle aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Öte yandan Afyonkarahisar’da TİSVA ile açtığımız ve önemli bir ekonomik dönüşüm yaratan Asım Kocabıyık Mikrofinans Şubesi’nin bir başka şubesini Bursa Gemlik’te hayata geçireceğiz. Bu adımla, kadın girişimciliğini de destekleme yönündeki katkımızı artırmaya devam ediyoruz.” dedi.
 
KREŞLERİN MALİYETİ 5 MİLYON TL
 
Kreş bazında 500 bin lira civarında maliyet tahmini yaptıklarını dile getiren Uğur, 10 kreşi yapmanın toplam maliyetinin 5 milyon TL olacağı öngörüsünde bulundu. Kreşlerin 2 yıl boyunca bakım ve onarım sorumluluğunu da üstlendiklerini kaydeden Uğur, ilk yıl sonunda en az iki kreşin bitirilmesini hedeflediklerini, hedeflerinin imkanlar dahilinde dört kreşi tamamlamak olduğunu söyledi.
 
''6 BİN 260 ÇOCUK BU HİZMETTEN YARARLANACAK''
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, kadınların ekonomik hayata aktif şekilde katılması için kadınların aile ve çocuk konusundaki sorunların, kadınların işgücüne katılmasının önünde olumsuz unsurlar olmaktan çıkarılması gerektiğini belirtti.
 
Kadınların işgücüne katılımının artması yönünde atılması gereken adımlar olduğunun altını çizen Ergün, kadınların kariyerleri ya da çocuklarına bakma konusunda tercih yapmak zorunda olmaması gerektiğini söyledi.
 
Çocuklarına bakıcı bulmakta güçlük çeken kariyer sahibi kadınlar olduğuna değinen Ergün, annelerin çocuklarını güvenle emanet edebilecekleri yerlere ihtiyaç olduğunu dile getirdi.
 
Türkiye'de üretime geçen 152 organize sanayi bölgesinde 150 bin kadın çalışan olduğunu, 12.971 kadın çalışanın 0-6 yaş grubunda çocuğu bulunduğunu bildiren Ergün, Borusan'ın kreş yapmayı planladığı 1.etapta 5.689 kadın çalışanın, 0-6 yaş grubunda ise 1991 çocuğun bulunduğunu belirtti.
 
Ergün, ikinci etapla birlikte toplamda 10.025 kadının 6260 çocuğunun bu hizmetten yararlanma imkanına sahip olacağını ifade etti.
 
''HERKES FIRSAT EŞİTLİĞİNDEN YARARLANMALI''
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise konuşmasında, Bakanlık olarak kadın ve çocuk konusunda tarafız olduklarının altını çizerek, kadınların işgücüne katılımının artmasında yanlarında çok güçlü ortakların olması gerektiğini dile getirdi.
 
Borusan Holding'in kendiliğinden gelerek ''bu işe talibiz'' demesiyle önemli bir proje hayata geçirdiklerini bildiren Şahin, ''amacımız doğan her insanın fırsat eşitliğinden yararlanmasını sağlamak. Ben mühendis kardeşinizim. 15 yıl organize sanayidede yöneticilik yaptım. 2 çocuk annesiyim. Nasıl başardığıma gelince, rahmetli annem çocuklarıma baktı eşim de yardımcı oldu. Herkes bizim kadar şanslı olmuyor. Sosyal devlet olarak bizim onlara bu imkanları sunmamız gerekiyor'' dedi.
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi