Küba’dan koronavirüse karşı 22 ilaç garantisi

 

Küba, daha önceki SARS ve MERS salgınlarında etkili olan Interferon Alpha 2B de dahil olmak üzere koronavirüsle savaşacak 22 ilacın üretimi konusunda garanti verdi.

16.03.2020
Yazı Boyutu:  
Ayrıca koranavirüslü yolcu taşıdığı için bölgedeki ülkeler tarafından geri çevrilen İngiliz bandıralı geminin de tedavi amacıyla limana demirlemesine izin verdi

Küba’da ilaç üreticisi BioCubaFarma, daha önceki SARS ve MERS salgınlarında etkili olan Interferon Alpha 2B de dahil olmak üzere koronavirüsle savaşacak 22 ilacın üretimi konusunda garanti verdiğini duyurdu.

Telesur’un aktardığına göre BioCubaFarma yöneticisi Dr. Eduardo Martinez Diaz, “Şu anda birçok ülkeden talepler alıyoruz ve yeterli kapasitemiz olduğu için bunlara cevap verebiliyoruz” dedi.

Küba Genetik Mühendislik ve Biyoteknoloji Merkezi’nden (CIGB) Genel Müdür Eulogio Pimentel Vazquez de, “Envanterimizde, Çin’de enfekte olan herkesi tedavi edebilecek miktarda ilaç bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs taşıyan ve hiçbir ülke tarafından kabul etmeyen geminin yanaşmasına izi verdi

Küba, Karayipler’de mahsur kalan ve içinde en az 5 koronavirüs vakası bulunması nedeniyle bölgedeki ülkeler tarafından geri çevrilen İngiliz bandıralı yolcu gemisini de tedavi amacıyla kabul etti.

682 yolcu ve 381 mürettebat taşıyan İngiliz bandıralı MS Braemar’da, en az 5 yolcunun koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklanmıştı. (Sendika.org)

Üye OlÜye Girişi