Kültür Bakanı'ndan dizi yapımcılarına uyarı: Türkiye Ortadoğu ülkesi gibi algılanmasın

 

Geçtiğimiz günlerde dizi yapımcı ve yönetmenleriyle bir araya gelen Kültür Bakanı Nuri Ersoy, yapımcıların sansür eleştirisine muhatap oldu.

13.06.2019
Yazı Boyutu:  
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, uzun soluklu işlere imza atmış bazı yönetmenler ile bir araya geldi. Dizi yapımcıları ve yönetmenler ; yurt dışında büyük iş yapan Fatma Gülün Suçu Ne, Aşkı Memnu  gibi dizinlerin artık çekilmemesini ortamın müsait olmamasına bağlarken, yönetmenler Onur Tan, Zeynep Günay Tan, Ali Bilgin, Hilal Saral, Ümmü Burhan, Hakan Algül, Bülent İşbilen, Altan Dönmez ve Fırat Gürsoy, sansür ve reyting sisteminden yakındılar.

"Sansür" eleştirisi

Yönetmenler, bazı uygulamaların özellikle senaristler üzerinde negatif etki yarattığnı, kendileri üzerinde de bir otosansür oluştuğunu vurguladı.

Kadın-erkek yakınlaşması konusunda üzerlerinde baskı hissettiklerini söyleyen yönetmenler, bu nedenle içeriklerde zorlanmaya başladıklarını anlattı.

Reyting etkisi

Yönetmenler, Türk dizi tarihinin en yüksek reytingli işleri arasında gösterilen ve Latin Amerika’dan Balkanlara, Avrupa’dan Ortadoğu’daki pek çok ülkeye satılan Fatmagül’ün Suçu Ne ve Aşkı Memnu gibi yapımları mevcut konjonktürde çekmenin zorluğuna değindi.

Yönetmenler, geçmişte AB grubunda üniversite şartı aranırken günümüzde eğitime bakılmaksızın, ekonomik seviyesi güçlü kişilerin bu gruba dahil edilmesinin, ölçüm sistemine etkisine değindi. 

"Türkiye algısını değiştirelim"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’ye karşı önyargıları kırmak ve dünyadaki Türkiye algısını değiştirmek isteğini anlattı. Türkiye'nin bir Ortadoğu ülkesi gibi algılanmaması gerektiğini söyledi. 
 
Türk dizilerinin ihracata etkisi: 350 milyon dolar 

Türk yapımı diziler 350 milyon dolarlık ihracat hacmine sahip. Yaklaşık 160 ülkede, 500 milyonu aşkın seyirciye ulaşan diziler, Türkiye turizmi açısından kilit önem taşıyor.

Türk markaları da diziler sayesinde yeni pazarlara erişebiliyor.

Üye OlÜye Girişi