Kültür başkenti olmanın 10 yararı

 

AB’ye aday olmayan bir ülkenin kültür başkenti çıkarması zor iş ama İtanbul bunu başardı

21.01.2010
Yazı Boyutu:  

AB’ye aday olmayan bir ülkenin kültür başkenti çıkarması zor iş. Ve 21_istanbul_kultur_kenti.jpgİstanbul, bu şartlarda başkentliğe kabul edilen son şehir. Kültür başkanti olmanın Türkiye ye sağlayacağı  yararları Projenin eski yürütme kurulu başkanı Nuri Çolakoğlu değerlendirdi.

İstanbul un 16 Ocak ta  büyük bir görsel gösteri ile 2010 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesinin İstanbul a ne kazandıracağı sorusuna Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gülerek, "İstanbulumuzu dünyaya kazandıracağız" diye cevap verdi.

Bu yanıttan çok şey anlamayanlar ve "Şimdi ne olacak?" diyenler için bir eski Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, Kültür başkanti olmanın yararlarını şöyle özetledi:

*AKM’yi iyileştirip güncel teknolojilerle donatılacak ve şehrin yeni salonlara kavuşmasına katkıda bulunulacak.

*Yenikapı’daki metro kazısında çıkan arkeolojik bulguları Brüksel’de sergileyeceğiz.

* Kentsel dönüşüm projeleri kentin çehresini değiştirirken, İstanbulluların da yaşam kalitesini yükseltecek. İstanbullular böylece yaşadıkları şehrin tarihi ve kültürel değer-lerini daha yakından tanıma şansı bulacak.

*23 bin yataklı otel inşaatları devam ediyor. İşsiz olan iş bulabilecek. 23 bin yatak, çarpı üç, 69-70 bin insana iş imkanı demektir. Turizm aktivitesi olmasa iş istihdamının da doğması beklenemezdi.

*İstanbul, Avrupa yla bir bağ kuracak. Sürdürülebilir pek çok projeyle Avrupa nın önemli cazibe merkezlerinden biri haline getirilecek.

*Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında, İstanbul’un tarihi dokusu ve değerleri gün ışığına çıkarılacak ve kültürel çeşitliklilerin artmasını sağlamak adına uygulama projeleri hayata geçierilecek.

*Yeni açılacak sergi, konser, gösteri alanları sadece şehir merkezinde değil, uzak kalan semtlerde de faaliyet gösterecek. Proje kapsamında şehrin neredeyse her semtinde çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

*Yanından geçerken fark etmediğimiz tarihi yapılar canlanıyor, yollar yeniliyor, alt yapı yeniden düzen-leniyor. İstanbul un Kültür Başkenti olması, altyapı projelerinin de hemen tamamlanmasını gerektiriyor.


Üye OlÜye Girişi