Kültür Sanat-Sen: İşten çıkarılan sanatçıların sayısı gizleniyor

 

Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası Genel Başkanı (Kültür Sanat-Sen) Hülya Eryetli, Türkiye’deki kültür-sanat politikalarını ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının sanat emekçilerine etkisini değerlendirdi.

08.04.2020
Yazı Boyutu:  
Türkiye’deki kültür-sanat politikalarını ve koronavirüs salgınının sanat emekçilerine etkisini İleri TV’ye değerlendiren Kültür Sanat-Sen Başkanı Hülya Eryetli, ‘’Sanat emekçileri salgın sürecinde kaderiyle baş başa bırakıldı’’ dedi.

Günümüzde kültür-sanat sahasında bütün sistemin cezalandırmaya yönelik olduğunu ve zaten çoğu güvencesiz çalışan sanat emekçilerinin sürekli işini kaybetme korkusuyla çalıştığını vurgulayan Hülya Eryetli, bu şartlarda görevlerini yapan sanat emekçilerinin sanat üretemeyeceğini söyleyerek ‘’Kendisini özgür hissetmeyen insan sanat yapabilir mi?’’ diye sordu. 

‘İŞTEN ÇIKARILAN SANAT EMEKÇİLERİNİN SAYISI YALNIZCA BAKANLIKTA VAR’

Yüzlerce sanat emekçisinin işine ‘’güvenlik soruşturması’’ gerekçesiyle sarı zarflarla son verildiği aktaran Eryetli, işten çıkarılan sanat emekçilerinin sayısının yalnızca Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda olduğunu ve bu sayıların açıklanmadığını söyledi.

Hükümetin salgın sürecinde sanat emekçileri için hiçbir önlem almadığını belirten Kültür Sanat-Sen Başkanı, ’’Sanat emekçileri salgın sürecinde kaderiyle baş başa bırakıldı’’ diyerek yetkileri göreve çağırdı. (

Üye OlÜye Girişi