Kültür sanat ve edebiyat dünyası için 2016 kara yıl oldu

 

Kültür Sanat ve yazın hayatı 2016 yılında birçok değerini yitirdi, birçok yazar çizerini de hapsetti

29.12.2016
Yazı Boyutu:  
Sinema, televizyon, tiyatro, müzik ve edebiyat dünyasının önemli isimleri 2016'da hayata veda etti. 

Türk sinemasının önde gelen aktörlerinden Tarık Akan, 16 Eylül'de akciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 66 yaşında öldü.

Altın Portakal Film Festivali'nden 7 ödül ve 100'den fazla filmde rol alan sanatçı, "Suçlu", "Canım Kardeşim", "Hababam Sınıfı", "Ah Nerede", "Sürü", "Maden", "Yol" ve "Karartma Geceleri" isimli filmlerle beyaz perdeye damgasını vurdu.

Oyuncu Remzi Evren, uykusunda geçirdiği kalp krizi sonucu Ocak ayında hayata veda etti. Remzi Evren, "Muhteşem Yüzyıl: Kösem", "Küçük Ağa", "Karadayı", "Behzat Ç.", "Binbir Gece" ve "Kurtlar Vadisi Pusu" isimli dizilerin yanı sıra "Kod Adı K.O.Z", "Av Mevsimi" ve "İstanbul Kanatlarımın Altında" gibi sinema filmleri ile hafızalara kazındı.

Sinema ve dizi oyuncusu Oya Aydoğan (59), tedavi gördüğü hastanede hayat mücadelesini kaybetti. Sanatçı, "Dertli Pınar", "Zeytin Gözlüm", "Berduşlar", "Günaha Girme", "Sevgi Dünyası", "Unutamadım", "İkizler Firarda", "Ağla Anam Ağla", "Merhamet" isimli filmlerin yanı sıra "Fırat", "Sudan Sebepler" ve "Şimdi Onlar Düşünsün" adlı dizilerde rol alarak "unutulmazlar" arasındaki yerini aldı.
 
Yeşilçam oyuncusu Mahmut Hekimoğlu, 61 yaşında hayatını kaybetti. Hekimoğlu, "Aile Bağları", "Öç", "Mahallenin Muhtarları", "Muallim Bey", "Kimyacı", "IV. Osman", "Dilan Gelin", "Çakma Hayat" ve "Girdap" isimli yapımların da aralarında bulunduğu 80'in üzerinde sinema ve diziyi arkasında bıraktı.

Erdal Tosun trafik kazasında hayatını yitirdi

Tiyatro sanatçısı Gönül Ülkü Özcan, 85 yaşında hayata veda etti. "Kuruntu Ailesi" adlı televizyon dizisini eşi Gazanfer Özcan ve kadrosuyla birlikte 16 yıl oynayan sanatçı, "Avrupa Yakası" ve "Yalan Dünya" isimli dizilerde de rol aldı. Özcan, 2014'te, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülmüştü.

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Erdal Tosun, Sarıyer'de geçirdiği trafik kazası sonucu 53 yaşında hayatını kaybetti. Çok sayıda dizi, film ve tiyatro oyununda rol alan Tosun, "Mine", "Bir Demet Tiyatro", "Hanımın Çiftliği", "Sokaktaki Adam", "Yılan Hikayesi", "Güneş Yanıkları", "Vizontele", "Vizontele Tuuba", "G.O.R.A", "Babam ve Oğlum" ve "Organize İşler" isimli yapımlarda da rol almıştı.

Yönetmen Ülkü Erakalın, 6 Nisan'da tedavi gördüğü hastanede 82 yaşında hayatını kaybetti. Erakalın, 1961'de "Unutamadığım Kadın" ile başlayan sanat hayatında 200'e yakın filme imza attı.

Oyuncu, senarist ve yönetmen Tanju Gürsu, 7 Haziran'da 78 yaşındayken vefat etti. Gürsu, "Kurtar Beni", "Köpekler Adası", "Kara Murat Devler Savaşıyor", "Canım Oğlum", "Ölmeyen Aşk", "Fosforlu Cevriyem", "Malkoçoğlu Kara Korsan" ve "Büyük Acı" isimli filmlerde rol almıştı.

Türk sinemasının yaşayan tarihi olarak bilinen yazar, sinema tarihçisi, araştırmacı, eleştirmen ve çevirmen Giovanni Scognamillo, 87 yaşında hayata veda etti.

Müzik dünyasının acı kayıpları

"Sultan-ı Yegah" ve "Elde Var Hüzün" gibi unutulmaz eserleri ardında bırakan besteci Ergüder Yoldaş, 77 yaşında hayatını kaybetti.

Altın Koza En İyi Müzik Ödülü ile 7 kez Altın Portakal En İyi Müzik Ödülü'ne layık görülen müzisyen, besteci ve aranjör Atilla Özdemiroğlu, 73 yaşında sevenlerine veda etti. Özdemiroğlu, "Arkadaş", "Delisin", "Şalvar Davası", "Fahriye Abla", "Züğürt Ağa", "Asılacak Kadın", "Afife Jale", "Muhsin Bey", "Ağır Roman" ve "Gönderilmemiş Mektuplar" isimli filmlerin müziklerine imza atmıştı.

"Romalı Perihan" olarak tanınan soprano, ressam, manken ve oyuncu Perihan Benli, Mayıs ayında vefat etti. Roma'da 1942'de dünyaya gelen ve İtalya'da büyüyen Benli, Antonio Margheriti, Dino De Laurentiis, Remzi Jöntürk, Roberto Bianchi Montero, Sergei Bondarçuk, Yılmaz Güney ve Zeki Alasya ile aynı filmlerde rol almıştı.

"Yüreğim Rehin", "Yüreğim Hala Rehin", "Kan Kırmızı", "Kimsem Yok", "Unutmak İstiyorum" ve "Çocukluğumu Uçuruyorum" isimli albümleriyle büyük hayran kitlesine ulaşan şair, söz yazarı, besteci ve yorumcu Naşide Göktürk, 30 Ağustos'ta 51 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Edebiyat dünyası da yas tuttu

Öykü ve roman yazarı, denemeci, eleştirmen ve çevirmen Tahsin Yücel, 83 yaşında hayatını kaybetti. Kullandığı yalın dil, modern sözcükler ve anlatımındaki ustalıkla "Sait Faik Hikaye Armağanı", "TDK Öykü Ödülü", "Azra Erhat Çeviri Yazını Üstün Hizmet Ödülü", "Orhan Kemal Roman Armağanı" ve "Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü" gibi birçok ödülün sahibi olan Yücel, Fransız Hükümeti Palmes Academiques nişanı Commandeur derecesiyle ödüllendirilmişti.

Gazeteciliğe 1952'de Son Saat'te röportaj yazarı olarak başlayan ve Tercüman, Havadis, Yeni Sabah, Ege Ekspres, Tasvir, Posta ve Radikal gazetelerinde çalışan, "Türkiye 1923-1973 Ansiklopedisi", "Başlangıcından Bugüne Dünya Tarihi" ve "Meydan Larousse" isimli eserlere imza atan Hakkı Devrim, 15 Haziran'da hayatını yitirdi.

Osmanlı-Türk tarihine ilişkin kitapları dünya üniversitelerinde başlıca ders kitabı olarak kullanılan tarihçi yazar Prof. Dr. Halil İnalcık, 25 Temmuz'da hayatını kaybetti. Şeyhü'l-Müverrihin" (Tarihçilerin Şeyhi) olarak anılan İnalcık, 100 yaşında vefat etti.

Senarist, şair ve roman yazarı Vedat Türkali, 29 Ağustos'ta hayata gözlerini yumdu. Türkali, "Bir Gün Tek Başına", "Eski Şiirler, Yeni Türküler", "Üç Film Birden", "Mavi Karanlık", "Eski Filmler", "Bu Gemi Nereye", "Dallar Yeşil Olmalı", "Tek Kişilik Ölüm", "Özgürlük İçin Kürt Yazıları", "Güven", "Komünist", "Yeşilçam Dedikleri Türkiye", "Bu Ölü Kalkacak", "Kayıp Romanlar", "Yalancı Tanıklar Kahvesi" ile "Bitti Bitti Bitmedi" adlı eserleri sanat dünyasına kazandırdı.

2016 yılında ayrıca gazeteci-yazar Mete Akyol (81), gazeteci yazar Ahmet Oktay Börtecene (83), yazar ve hukukçu Yiğit Okur (81), Türkolog yazar Sermet Sami Uysal (91), yazar Sadettin Kaplan (72), şair yazar Mehmet Aydın (93), edebiyat tarihçisi ve yazar Prof. Dr. Ömer Faruk Akün (90), yazar, senarist ve yönetmen Hüseyin Aydemir (52) Devlet Tiyatroları eski Genel Müdürü ve oyuncu Mehmet Ege ile oyuncular Şefik Döğen (68), Gökalp Kulan (54), Ülkü Ülker (66), Erhan Abir (71), Adnan Mersinli (76), Çetin İpekkaya (79), İsrafil Köse (46) ve Nezih Tuncay (71) yaşamını yitirdi.

Türk operasının primadonnası Leyla Demiriş (71), müzisyen Aydın Tansel (71), gitarist, şarkıcı Asım Can Gündüz (60), bestekar İbrahim Özoral (81), TRT sanatçısı Bircan Pullukçuoğlu (67), ressam, neyzen Ahmet Yakupoğlu (96), ressam Salih Bakkaloğlu (74), ressam, sanat tarihçisi ve sanat eğitimcisi Adnan Turani (91), ressam ve sahne tasarımcısı Acar Başkut (81), halk müziği sanatçısı Hüseyin Altın (56) da yine bu yıl hayatını kaybedenler arasında yer aldı.148 GAZETECİ CEZAEVİNDE

Öteyandan, Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP)’nin saptamasına göre 23 Aralık 2016 tarihi itibariyle Türkiye cezaevlerinde 13’ü imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü olmak üzere  148 gazeteci cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü olarak tutuluyor. 

Kendisi de cezaevinde bulunan Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP)’nin temsilcisi Necati Abay'ın açıklamasına göre 148 gazetecinin isimleri şöyle:

1-    Abdulkadir Turay, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Mardin E Tipi   Kapalı Cezaevi
2-    Abdullah Kılıç, Meydan Gazetesi,
3-    Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi Muhabiri, Adana-Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevi
4-    Abdurrahim Ersöz, Cihan Haber Ajansı ve Zaman Gazetesi Antalya Muhabiri
5-    Ahmet Altan, Gazeteci-Yazar, Silivri Cezaevi
6-    Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi, Silivri Cezaevi
7-    Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar,
8-    Ahmet Turan Alkan, Zaman Gazetesi Yazarı,
9-    Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
10- Alaattin Güner, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar,
11- Ali Ahmet Böken, TRT Haber Koordinatörü, Sincan L Tipi Cezaevi
12- Ali Akkuş, Zaman Gazetesi,
13- Ali Aşikar, Azadiya Welat Gazetesi,
14- Ali Bulaç, Gazeteci-Yazar, Silivri Cezaevi
15- Ali Konar, Azadiya Welat Gazetesi Temsilcisi,
16- Ali Ünal, Zaman Gazetesi,
17- Ali Yüce, TRT Radyosu Yayın Şefi, Sincan L Tipi Cezaevi
18- Arafat Dayan, Demokratik Ulus Gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü, Silifke Cezaevi
19- Aslı Erdoğan, Özgür Gündem Gazetesi Yazarı, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi
20- Atilla Taş, Meydan Gazetesi köşe yazarı
21- Ayhan Karahan, Bodrum Çevre Platformu Sözcüsü, Gazeteci
22- Aysel Işık, Jin Haber Ajansı’nın (JINHA) eski muhabiri, Şırnak T Tipi Cezaevi
23- Ayşenur Parıldak, Zaman Gazetesi, Ankara Kadın Kapalı Cezaevi
24- Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar, Adana-Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevi
25- Aziz İstegün, Eski Zaman gazetesi Diyarbakır Bölge temsilcisi
26- Bayram Kaya, Zaman Gazetesi Muhabiri,
27- Bayram Parlak, Radyo Cihan/Konya,
28- Beytullah Özdemir, Zaman Gazetesi ve Cihan Haber Ajansı Düzce Temsilcisi,
29- Bünyamin Köseli, Aksiyon Dergisi Muhabiri,
30- Cebrail Parıltı, Anadolu Ajansı (AA) Derik Muhabiri, Mardin Kapalı Cezaevi
31- Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
32- Cihan Acar, Bugün Gazetesi Muhabiri,
33- Cihat Ünal, Cihan Haber Ajansı ve Zaman Gazetesi Antalya Muhabiri
34- Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar,
35- Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü,
36- Cumali Önal, Eski Zaman gazetesi Arapça servis sorumlusu
37- Eda Akıllı Şanlı, Bizim Antalya İnternet Sitesi Muhabiri
38- Emin Demir, Serbest Gazeteci, Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi
39- Emre Soncan, Zaman Gazetesi Cumhurbaşkanlığı Muhabiri,
40- Ercan Gün, Fox TV Haber Müdürü,
41- Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü, Edirne F Tipi Cezaevi
42- Erdal Şen, Meydan Gazetesi Yazı İşleri Müdürü
43- Erdem Mühirci, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri, Van M Tipi Cezaevi
44- Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi Başkan Yardımcısı, Sincan L Tipi Cezaevi
45- Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü, Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi, ANKARA
46- Ersin Şanlı, TRT Yurt Haber Müdürü, Sincan L Tipi Cezaevi
47- Faruk Akkan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar,
48- Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep Temsilcisi, Gaziantep H Tipi Cezaevi
49- Fevzi Yazıcı, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar,
50- Feyyaz İmrak, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri,
51- Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı
52- Gurbet Çakar, HEVİ Kadın Dergisi,
53- Gültekin Avcı, Bugün köşe yazarı
54- Güray Tekin Öz, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı,
55- Habib Güler, Zaman Gazetesi Muhabiri,
56- Hakan Aksel, TRT Haber Kanalı Koordinatör Yardımcısı, Sincan L Tipi Cezaevi
57- Hakan Karasinir, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı,
58- Hakan Taşdelen, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar,
59- Halil İbrahim Mert, TRT
60- Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı, Erzurum H Tipi Cezaevi
61- Hanım Büşra Erdal, Zaman Gazetesi Muhabiri, Yeni Hayat yazarı, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi
62- Haşim Söylemez, Aksiyon Dergisi Yazarı,
63- Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi, İstanbul
64- Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı, Silivri 9 Nolu F Tipi Cezaevi
65- Hülya Karakaya, Özgür Halk Dergisi Yazı işleri Müdürü, Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi
66- Hüseyin Aydın, Cihan Haber Ajansı Muhabiri,
67- Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar
68- Hüsnü Mahalli, Yurt Gazetesi Yazarı,
69- İbrahim Balta, Zaman Gazetesi Ekonomi Editörü,
70- İbrahim Karayeğen, Zaman Gazetesi, Yeni Hayat Gazetesi, Silivri Cezaevi
71- İdris Sayılgan, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muş Muhabiri,
72- İlker İlkan, Azadiya Welat Gazetesi,
73- İnan Kızılkaya, Özgür Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü,
74- İsa Siyi, Haberdar İnternet Sitesi
75- İsmail Avcı, Zaman Gazetesi Diyarbakır Muhabiri, Diyarbakır D Tipi Cezaevi
76- Kadri Gürsel, Cumhuriyet Gazetesi Yayın Danışmanı, Silivri Cezaevi
77- Kamuran Sunbat, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Çukurova Eski Muhabiri, Şırnak T Tipi Cezaevi
78- Kenan Baş, Cihan Haber Ajansı ve Zaman Gazetesi Antalya Muhabiri
79- Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni, Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi
80- Lalezer Sarıibrahimoğlu, Zaman Gazetesi Yazarı,
81- Lokman Erdoğan, Çorum Manşet Gazetesinin Sahibi, Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi
82- Mazlum Dolan, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi
83- Mehmet Altan, Gazeteci, Yazar, Silivri Cezaevi
84- Mehmet Anıl, Etkin Haber Ajansı (ETHA) Muhabiri,
85- Mehmet Arslan, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri, Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi
86- Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı, Silivri 9 Nolu F Tipi Cezaevi
87- Mehmet Dener, Şanlıurfa.com Haber Müdürü,
88- Mehmet Kuru, Eski Zaman Gazetesi Eskişehir muhabiri
89- Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar,
90- Metin Bekiroğlu,  Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
91- Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü, Silivri Silivri 9 Nolu F Tipi Cezaevi
92- Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü, Sincan 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi
93- Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
94- Muhammed Doğru, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri, Sakarya L Tipi Kapalı Cezaevi
95- Murat Aksoy, Gazeteci-Yazar
96- Murat Avcıoğlu, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar,
97- Murat Öztürk, Çorum Manşet Gazetesinin Yazı İşleri Müdürü, Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi
98- Murat Sabuncu, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, Silivri Cezaevi
99- Musa Kart, Cumhuriyet Gazetesi, Karikatürist, Silivri Cezaevi
100-           Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü,
101-           Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi, Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi, ANKARA
102-           Mustafa Ünal, Gazeteci, 
103-           Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi Yazı İşleri Koordinatörü
104-           Mümtazer Türköne, Akademisyen-Yazar,
105-           Nazlı Ilıcak, Meydan Gazetesi Yazarı, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi
106-           Necmiye Alpay, Özgür Gündem Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazar, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi
107-           Nedim Türfent, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri, Hakkari Cezaevi
108-           Nuri Durna, TRT,
109-           Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi, Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi
110-           Nurullah Kaya, Eski Zaman Gazetesi Gaziantep Bölge Temsilcisi
111-           Olgun Matur, Bizim Antalya İnternet Sitesi Muhabiri
112-           Onur Fazıl Soydal, Yerel Antalya Gazetesi Sahibi
113-           Osman Yakut, Cihan Haber Ajansı ve Zaman Gazetesi Antalya Muhabiri
114-           Ömer Özdemir, Cihan Haber Ajansı ve Zaman Gazetesi Antalya Muhabiri
115-           Özgür Amed (Ethem Çağır), Özgür Gündem Gazetesi Yazarı, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi
116-           Özkan Mayda, Cihan Haber Ajansı ve Zaman Gazetesi Antalya Muhabiri
117-           Perihan Kara, Gazeteci, Şırnak T Tipi Cezaevi
118-           Rabia Özkaya, Özgür Halk Dergisi
119-           Ramazan Alkan, Yeni Akit Muhaberi
120-           Resul Cengiz, Eski Zaman Gazetesi Denizli muhabiri
121-           Sadık Demir, Radyo Karacadağ,
122-           Salih Erbekler, Radyo Karacadağ,
123-           Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü, Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi,
124-           Sebahattin Koyuncu, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi
125-           Serhat Şeftali, Cihan Haber Ajansı ve Zaman Gazetesi Antalya Muhabiri
126-           Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri, Bitlis E Tipi Cezaevi
127-           Seyid Kılıç, TRT Haber,
128-           Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana Temsilcisi, İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevi
129-           Şahabettin Demir, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri, Van Erciş Açık Cezaevi
130-           Şahin Alpay, Zaman Gazetesi Yazarı,
131-           Şeref Yılmaz, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar,
132-           Şerife Oruç, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri, Batman M Tipi Cezaevi
133-           Şirin Çoban, Azadiya Welat Gazetesi,
134-           Togay Okay, Özgür Gelecek Muhabiri,
135-           Tuncer Çetinkaya, Cihan Haber Ajansı ve Zaman Gazetesi Antalya Bölge Temsilcisi
136-           Turhan Günay, Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki eski Genel Yayın Yönetmeni, Silivri Cezaevi
137-           Ufuk Şanlı, Vatan Gazetesi Yazarı,
138-           Vahit Yazgan, Zaman Gazetesi Ege Temsilcisi,
139-           Vedat Demir, Eski Yarına Bakış yazarı
140-           Yakup Çetin, Gazeteci,
141-           Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
142-           Yener Dönmez, Habervaktim Sitesi Sahibi
143-           Yetkin Yıldız, Aktif Haber
144-           Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü, Silivri 5 Nolu F Tipi Cezaevi
145-           Zafer Özsoy, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar,
146-           Zana (Bilir) Kaya, Özgür Gündem Gazetesi Yayın Yönetmeni,
147-           Zeynel Abidin Bulut, Azadiya Welat gazetesi Editörü, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi
148-           Ziya Ataman, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Stajyer Muhabiri, Van M Tipi Kapalı Cezaevi
 
 

Üye OlÜye Girişi