Kürt şarkıcıya islamcı tehdit

 

Helly Luv, Kuzey Irak'taki bazı İslamcı grupların tepkisini çekti

21.02.2014
Yazı Boyutu:  
 
Youtube'de yayınladığı klip 500 bin kişi tarafından izlenen Helly Luv, Kuzey Irak'taki bazı İslamcı grupların tepkisini çekti.
 
 
"Her şeyi göze al-  Risk it all" adlı ilk İngilizce albümünün çıkış klibi, Youtube'da yaklaşık 500 bin kişi tarafından izlenen Helly Luv isimli Kürt şarkıcı ölüm tehditleri alıyor. Luv, Rojavalı mültecilerin yaşadığı bir kampta molotof kokteyli, kalaşnikoflu peşmergeler ve Kuzey Irak Kürt Yönetimi bayrakları ile birlikte çektiği klibi bir anda bütün dikkatleri üzerine çekti.
 
 
İSLAMCI GRUPLARIN TEPKİSİNİ ÇEKTİ
 
Helly Luv, klibini Youtube, Facebook ve Twitter'da yayınladı. Gerçek adı "Helen Abdulla" olan genç kadın "Helly Luv" diye tanınıyor. 3 Şubat tarihinde "Risk it All" (Herşeyi Göze al" diye bir albüm yayınladı. YouTube'de videoları yüzbinlerce kez izlendi. Ancak, 25 yaşındaki genç kadını molotof kokteyli atarken, zılgıt çekerken, aslanın yanı başında ve ayrıca kalaşnikoflu kadın peşmergelerle dans ederken gösteren video, Kuzey Irak'taki bazı İslamcı grupların tepkisini çekti.
 
"ADINI VEREREK YÜCELTMEK İSTEMİYORUZ"
 
G2 müzik grubunun yöneticisi ve şarkıcının menajeri Gawain Brack, "Çeşitli ölüm tehditleri alıyor, çoğu sosyal medyadan geliyor. Bu İslami grupların adını vererek onları yüceltmek istemiyoruz" dedi.
 
"DEVRİM GİBİ BİR ŞEY YAPMAK İSTEDİM"
 
Abdulla ve ailesi 1988 yılında kaçıp Finlandiya'ya yerleşmiş. Hali hazırda Kuzey Irak'ta yeni videoların çalışmalarını yapan genç kadın İngiliz The Guardian Gazetesi'ne yaptığı açıklamada "Bu kadar çok dikkat çekmiş olmaktan şaşırmadığını" belirterek "Devrim gibi bir şey yapmak istedim, daha önce Kürdistan'da hiç yapılmamış bir şey, ses getireceğini biliyordum" dedi.
 
 
"BİZ PEŞMERGE KADINLARI GÜÇLÜ KADINLARIZ"
 
Şarkıcı, "Videoda söylediklerimi, duymaları için molotof kokteyli gibi güçlü semboller var. Biz peşmerge kadınları, güçlü kadınlarız, ülkemizin bağımsızlığı için mücadele ediyoruz" dedi.
 
Özellikle bağımsızlıkla ilgili görüşlerinden ötürü olumlu tepki aldığını söyleyen Helly Luv, "Risk it All, hayalleriniz ve aşkınız için her şeyi riske etmek anlamına geliyor. Şahsen bir Kürt olarak, tüm Kürtlerin tek bir hayali olduğuna inanıyorum, bu da bağımsızlık" dedi.
 
 
ŞARKININ SÖZLERİ
 
Helly Luv, klipte bol bol zılgıt çektiği şarkının İngilizce sözleri de klip kadar dikkat çekici:
 
"Hadi beni salıver
 
Bırak gideyim
 
Kafesi kırmam gerek
 
Sesin yükseldiğini hissediyorum
 
Şimdi burada sızlanıyorum
 
Duvarlar giderek ısınıyor
 
Bedenler her yerde
 
Hadi beni bırak
 
Daha fazla beklemek istemiyorum
 
Her şeyi göze alıyorum
 
Ama tek başıma başaramam
 
Legoyu devralıyoruz
 
Herkes, her yerde
 
Yallah, yallah!
 
Silahlar havaya kaldır
 
Silahlar havaya"
 
SEVİNCİMDEN AĞLIYORUM
 
Helly Luv, klibini ilk olarak Twitter ve Facebook hesabında yayınladı. ABD Başkanı Obama'nın da takipçileri arasında yer aladığı Helly Luv dün Twitter, Facebook ve Youtube'da klibini yayınlarken yazdığı notlarda "Sevinçten ağlıyorum" dedi ve şöyle devam etti:
 
"Aylar süren çalışmam nihayet bugün bitti ve bu albümü ortaya çıkardık. Bu videoyu daha fazla sevemez ve gurur duyamazdım. Rüyalarımın gerçekleşmesi için büyük mücadele verdim. Sevdiğiniz bir şey için neleri riske atarsanız ben de ona inandım. Bu videoyu yaparken ülkem ve onun bağımsızlığı için savaşmaktan asla vazgeçmeyen güçlü ve güzel Kürt halkımdan esinlendim. Hep birlikte bu rüya için mücadele edebiliriz. Hep birlikte bir olabiliriz. Hep birlikte tüm riskleri alabiliriz. Uzun yaşa Kürdistan!"
 
Helly Luv, teşekkür mesajında ise klibini çektiği kampta yaşayan Suriyeli mültecilere de yer verdi.
 
Helly Luv, aşağıdaki linkte yer alan Youtube'da yer alan röportajlarının birinde, "Daha dokuz aylıkken Kürdistan'dan ayrıldım. Önce İran'a sonra da Finlandiya'ya gittim ailemle. Ben 18 yaşımdayken Amerikan rüyasına inandığım için tek başıma Los Angeles'e geldim. Burada müzik hayatıma devam ettim" diyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi