Kuru soğan yüzde 100 zamlandı

 

İzmir'de kilosu geçen hafta 2,5 lira olan soğanın fiyatı yüzde 100 artışla bu hafta 5 liraya çıktı.

19.11.2018
Yazı Boyutu:  
Stokta ki soğanların çürümesi üzerine soğanın fiyatının yeri ürün çıkıncaya artmaya devam edeceğini belirten  toptancılar, önlem alınmazsa önümüzdeki haftalarda fiyatının 10 lirayı bile bulabileceğine dikkati çektiler.

DHA'nın haberine göre geçen haftaya göre, soğanın fiyatının 2 katına çıktığını belirten toptancılardan Muhammed Cullas, "Haftaya soğanın fiyatı 7 lirayı bulur. Ben hem üretiyorum hem satıyorum. Yağışlardaki düzensizliğe bağlı olarak üretici şebeke suyuyla tarlasını sulamak zorunda kaldı. Sular asitli olduğu için ürünlere zarar verdi. Bu yüzden soğanlar çürüdü. Ankara Polatlı'da yetiştirip burada satıyorum. Kış boyu Ankara'dan gelecek soğanlarda aynı sıkıntı yaşanır" dedi.

Zam uyarılarına karşı soğanları stoklamayı düşündüğünü anlatan Muhammed Cullas, soğanların ömrünün kısıtlı olduğunu hatırlatıp, bekletilen ürünlerin çürüyeceğini dile getirdi.

Kubay, "Benim tahminlerime göre soğanın kilosu yılbaşına kadar 10 lirayı bulacak. Çünkü taze soğan en erken mayısta çıkıyor. Kalan 5 aylık sürede devlet bir tedbir almazsa soğanın durumu çok sıkıntılı" dedi. 

 

Üye OlÜye Girişi