Kuş cennetine yem desteği

 

100 bin civarında kuşun yaşadığı İzmir Kuş Cenneti’nde, ağır kış koşulları karşısında açlık tehlikesi yaşayan bu sevimli hayvanlar için doğal ortama 1.5 ton yem bırakıldı

29.01.2010
Yazı Boyutu:  

Hava ısısının mevsim normallerinin altına düşmesiyle birlikte Kuş Cenneti’nde 29_cevre_kuscenneti.jpgzaman zaman yaşanan buzlanma, yetkilileri de harekete geçirdi. Başkanlığını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yürüttüğü İzmir Kuş Cennetini Koruma ve ve Geliştirme Birliği, beslenme sıkıntısı yaşamamaları amacıyla kuşlar için doğal ortama 1.5 ton yem bıraktı.

Çiğli Çamaltı Tuzlası’ndaki bölgenin dört bir tarafına  ve özellikle   kuşların beslenme alanları olan  su kenarlarına serpilen darı ve buğdayların,  soğuk havada beslenme zorluğu çeken bu sevimli hayvanları ayakta tutacağı bildirildi.  

İzmir Kuş Cenneti Uzman Biyoloğu Ömer Döndüren, İzmir’de eksi derecelere düşen hava sıcaklıkları nedeniyle tatlı su alanlarında kuşlar açısından yaşamsal sorunlar yaşandığını ve bu durumun beslenmelerini olumsuz etkilediğini vurguladı. Döndüren, “Tuzlu su alanları donmuyor ama tatlı su alanları eksi derecelerde donuyor. Tatlı su alanlarımızda yaklaşık 15-20 bin ördek yaşıyor. Buzlanma nedeni ile ördek türleri ve tüm kuşların beslenememe  durumu ortaya çıktı. Biz de bunun üzerine 1.5 ton buğday ve darı aldık.  Kuşların özellikle beslenme  noktası olarak kullandığı noktalara, su kenarlarına ve açık alanlara atıyoruz” dedi.29_CEVRE_Ku___cennetine_yem_deste__i..jpg
 
50 KUŞ TÜRÜ BARINIYOR
İzmir Kuş Cenneti’nin Türkiye’de kuşlar için önemli bir yaşam alanı olduğuna dikkat çeken Döndüren, “Bu bölgede yaşayan su kuşlarının sayısı  kışın bazı yıllarda 100 bine ulaşıyor. 105 bine ulaştığı yıllar da var. Geçtiğimiz yıl sayı 80 bindi. Son yıllarda bir artış var. Çünkü alana, eskiye göre daha iyi tatlı su geliyor. Kuşların beslenme alanları daha iyi durumda. Bunların 30 bin civarı flamingo, 15-20 bini ördek ve diğer su kuşları. 50 tür su kuşu burada kışı geçiriyor.  Nadir olan türler de geliyor. İç Anadolu göller bölgesindeki göllerin  çoğu kışın donuyor. Kıyı kısımlarda Ege ve Akdeniz kıyısındaki deltelar ise onlara göre nisbeten daha zor donuyor. Burada  hem tatlı hem tuzlu su var. O nedenle kuşlar, beslenmek için  bu tür alanları seçiyor” şeklinde konuştu. 


Üye OlÜye Girişi