Kütahya'da Cumhur İttifakı krizi büyüyor

 

AKP ve MHP'nin 31 Mart'ta ayrı adaylar çıkararak yarıştığı Kütahya seçimi kazanan MHP adayı Alim Işık'ın kazanmasını AKP İl Başkanı Çetinbaş'ın tepkisi sürüyor. MHP Kütahya Merkez ilçe Başkanı ise Çetinbay'a 'Sen ne ayaksın?' diye gözdağı verdi.

30.10.2019
Yazı Boyutu:  
Kütahya’da 31 Mart seçimlerinde AKP ve MHP ayrı adaylar çıkararak yarışa girdi. Seçimi MHP’nin adayı Alim Işık kazandı. Seçim dönemi başlayan tartışma seçimlerden sonra da durulmadı, aksine giderek büyüdü.

AKP İL BAŞKANINDAN MHP’Lİ BELEDİYEYE SERT ELEŞTİRİ

Çağdaş Ses'in haberine göre, AKP Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş geçen günlerde yaptığı açıklamada MHP’li Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık'ı sert dille eleştirmişti. Çetinbaş açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Siyaset yapan adamın en önemli özelliği nedir? İyi niyetli olmak. Siyasette iyi niyet nasıl olur? Örneğin bir ihale yapıyorsunuz, bu ihaleyi öyle hazırlayayım ki o alsın, şu alsın demeden. Bu yönetmeliği öyle koyayım ki, ona yarasın, buna yarasın demeden beytülmalın önemine dikkat ederek ihale yapın. Sonra yanına alacağı adamı, efendim kendi iştirakiyle olan şirkete eski ilçe başkanını yerleştireyim. Onun yanına onun yardımcısını yerleştireyim demeden o ilgili şirkette ve işletmede en iyi hizmeti kim yapar diyen adam iyi niyetli siyasetçi ve yöneticidir. Başka eşini, oğlunu, kızın, akrabalarını kendi çalıştığı siyaset sahasına sokmadan, ailesini ayrı tutup siyasetini ayrı, ailesini ayrı tutup aldığı görevin sorumluluğunu ayrı tutan siyasetçi iyi niyetli siyasetçidir.”

“SİYASETİ KENDİ DEĞERLERİ İÇİN YAPAN ADAMLARA MEYDAN KALMASIN DİYE AYAĞA KALKIN”

Çetinbaş açıklamasında ayrıca şunları kaydetti:

“Esnafın hakkını zayi etmeden siyaset yapmak mecburiyetindeyiz. Şimdi bugün belirli mülkiyetler belirli kıymetlere gelmiş olabilir. Mevzuat ve yönetmelik hazretleri esnafın kafasına balyoz gibi düşmüş olabilir. Ama iyi siyasetçi o balyozu oradan kaldırıp, kafayı pansuman eden adamdır.

Biz AK Partili siyasetçiler olarak milletvekillerimiz ile birlikte konuyu takip ettiğimizi ifade etmek istiyorum. AK Parti bu milletle beraberdir. AK Partinin bir alternatifi yoktur. Dolayısıyla bu kısacık dönemde belki ilk defa meclise giren CHP’nin hali ortada. Başka siyasi partilerin hali ortada. İşte böyle siyaseti kendi değerleri için yapan adamlara meydan kalmasın diye ayağa kalkın, kim ayrılırsa ayrılsın, Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu istikametten zerre ayrılmayın.”

MHP’DEN YANIT GECİKMEDİ: BENİM EDEBİMİ VE TERBİYEMİ DAHA FAZLA BOZMA

AKP İl Başkanı Çetinbaş’a MHP’den yanıt gecikmedi. Kütahya MHP Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Efe, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sert ifadeler kullandı:

“Sayın Ali Çetinbaş, sen ne ayaksın ÜLKÜCÜ HAREKET aileyle oluşan İLAHİKELİMETULLAH DAVASIDIR. Senin zikrinde, fikrinde bunu almaz. Senin yaptıkların emin ol ki Cumhur İttifakını zedeleyemez ama biraz düsturunu takın. Herkese çamur at izi kalsın siyaseti yapma. Benim edebimi ve terbiyemi daha fazla bozma.

"Senin milletvekili kızı aylarca belediyede çalıştı ama Fransa’da. Anladın sen onu… Merkez İlçe Başkanın, Sağlık Müdür Yardımcısı oldu. Anladın sen onu… Elektrik direği ihaleleri oldu, yapılan yerlere yaptın anladın sen onu… Daha da saymayayım yoksa sen bu işin içinden çıkamayacan. Ha bir de Sporkentin girişindeki binalar 4’er katlı ama senin yapmış olduğun binalar 5’er katlı… O zaman belediye sizde idi. Anladın sen onu Sayın Çetinbaş.”

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SORUŞTURMAYA GEREK YOK DEMİŞTİ

MHP Merkez İlçe Başkanı'nın sözünü ettiği AKP'li eski milletvekilinin kızı AKP'li eski belediye başkanının döneminde açıktan atamayla Kütahya Belediyesi özel kaleminde işe girmiş ve 5 ay işe gitmeden maaş aldığı ortaya çıkmıştı. 

AKP Kütahya eski Milletvekili Hüsnü Ordu’nun kızı Sümeyra Tuncer’le ilgili soruşturma talebine İçişleri Bakanlığı ‘Soruşturmaya gerek yok’ kararı vermişti.

Bakanlık yazısında, “143 gün rapor alması mevzuata aykırı olsa da bunda belediye başkanının suçu yok” denilmişti.

Ardından Tuncer'i işe alıp 6 ayda yaklaşık 5 ay rapor almasına göz yuman AKP'li eski Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu'nu aklamış, Bakanlık, yazısında, “Kütahya Belediyesi'nde alınan raporların mevzuata uygun olup olmadığına da bakılmamaktadır” denilmişti.


Üye OlÜye Girişi