Lejyoner hastalığı Meclis'te

 

Denetlenmeyen klimaların yol açtığı lejyoner hastalığı Meclis’e taşındı

3.07.2014
Yazı Boyutu:  

 

Denetlenmeyen klimaların yol açtığı lejyoner hastalığı Meclis’e taşındı

 

Toplu yaşanan yerlerde Denetlenmeyen Klimaların neden olduğu lejyoner hastalığı Meclis’e taşındı

CHP  PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, sıcakların arttığı bugünlerde sürekli çalışan klimaların neden olabileceği lejyoner hastalığına karşı alınan önlemleri Sağlık Bakanı’na sordu. Sağlık Bakanlığına bağlı ve özel hastanelerde, turizm tesislerinde ve TBMM yerleşkesindeki binalarda lejyoner hastalığının önlenmesi için hangi önlemlerin alındığına dair soru önergesi sunan Güven, halk sağlığını ciddi şekilde tehdit eden hastalığa dikkat çekti, “Serinlerken hasta olmayalım” dedi. 

‘TURİZM İÇİN DE BÜYÜK RİSK’

 Güven, “Lejyoner hastalığı, lejiyonella bakterisi tarafından oluşturulan ve ölüme yol açabilen ciddi bir akciğer enfeksiyon türüdür. Lejiyonella bakterisi nemli ve sulu ortamda yaşar ve çoğalır. En yaygın bulaşma yolu binalardaki sıhhi tesisat ile klima tesisatıdır. Bakteri, özellikle oteller, hastaneler, iş merkezleri ve fabrikalarda su ve soğutma sistemlerinde çoğalabilmektedir. Klimanın yaygın olarak kullanıldığı bugünlerde lejiyonellaya karşı yoğun bir önlem alınması gerekiyor. Lejiyonella Enfeksiyonları Avrupa Çalışma Grubu (EWGLI) da turizm tesislerinde lejiyonella bakterisine karşı alınan önlemleri izlemekte, önlem almaya duyarsız olan ülkeleri ise turizm listesinden çıkarmaktadır. Bu açıdan önemli turizm gelirine sahip ülkemiz için denetimsizlik önemli bir risk olmaktadır” diye konuştu.

‘YAPILAN ÇALIŞMALAR BİLİNMİYOR’

Sağlık Bakanlığının 1996 yılında yayınladığı genelgede ‘Seyahat İlişkili Lejyoner Hastalığı Kontrol Programı’nın yer aldığını ancak konu ile ilgili hükümetin günümüze kadar yaptığı çalışmaların bilinmediğini vurgulayan Güven, özellikle yoğun kalabalıkların olduğu kurumlarda ne gibi önlemlerin alındığı, enfeksiyonla mücadele yöntemlerinin yapılıp yapılmadığı, 2002-2013 yılları arasında kaç lejiyonella bakterisi kaynaklı akciğer enfeksiyonu vakasının rapor edildiğini sordu.

 

 

 

 

 


Üye OlÜye Girişi