Leman Sam'a 'IŞİD beni şaşırtmıyor' tweetinden beraat

 

Müslümanların kurban bayramı kutladığı sırada "Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır, IŞİD beni şaşırtmıyor" tweeti atan ve hakkında dava açılan müzisyen Leman Sam suçsuz bulundu.

15.03.2016
Yazı Boyutu:  
Müslümanların kurban bayramı kutladığı sırada "Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır, IŞİD beni şaşırtmıyor" tweeti atan ve hakkında dava açılan müzisyen Leman Sam suçsuz bulundu.

İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına tutuksuz sanık Leman Sam ve Avukatı Hikmetyar Ceylan ile müşteki Barboros Kocaman hazır bulundu. Leman Sam mahkemedeki ifadesinde, “Böyle şeylerle yargıyı meşgul etmek bana doğru gelmiyor. Davaya konu tweet’im halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama amacını taşımıyor. Söz konusu tweet’im kimsenin dini inancına yönelik değildir. Beraatimi istiyorum” dedi.

Söz alan müşteki Barbaros Kocaman ise “İnsanları öldürene terörist denir. Pazar günü Ankara’da olduğu gibi masum insanları öldürenlere terörist denir. İnançları gereği kurban kesenlere terörist denmez. Ben terörist değilim müslümanım. 1998 yılından beri kurban kesiyorum. Son nefesime kadar da kurbanımı keseceğim. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyorum” dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme, suçun unsurları oluşmadığını ifade ederek Leman Sam’ın beraatine karar verdi.

"GERİ ADIM ATMADIM"

Leman Sam adliye çıkışı yaptığı açıklamada, “Yargının bu tür ipe sapa gelmeyen şeylerle meşgul edilmesine karşıyım. Ülkenin çok önemli meseleleri var. Ben zeki bir insanım kimsenin inancına veya kendi özdeğerlerine dokunacak bir şey zaten söylemem. Öyle bir niyetim de yok zaten. Ama insanlar tweet’i istedikleri gibi anlamışlar. Sonucunu da gördüler. Tweet’lerde de yazarım. Birşey yazıyorsam lince de uğrasam her zaman yazdıklarımın arkasındayım. Bugüne kadar hiçbir şey için ne özür diledim ne geri adım attım. Karakter olarak bana uygun birşey değil. Onun için bunda da aynen ne yazdıysam odur” diye konuştu.

Avukat Hikmetyar Ceylan da müvekkilinin aynı konuyla ilgili ikinci kez beraat ettiğini belirterek, “Umarım artık devamı gelmez. Tweet’in ne olduğu herkes tarafından biliniyor, görülüyor” diye konuştu. (DHA)

Üye OlÜye Girişi