Leyla Alaton: Erdoğan son derece feminist

 

Türkiye'nin önde gelen kadın hakları savunucusu iş kadılarından Leyla Alaton, AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı son derece Feminist bulduğunu söyledi.

25.03.2019
Yazı Boyutu:  
Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı "son derece feminist bulduğunu" söylerken "Bunu çevresindeki kadınlara bakarak da görebilirsiniz. Eşi Emine Hanım; son derece güçlü, ne istediğini bilen, kararlı bir rol model kadınlarımız için. Kızları da öyle. Hepsi çok iyi eğitimli, güçlü, çalışan ve üreten kadınlar" dedi.

Sabah Gazetesi'nden Tuba Kalçık'a konuşan Leyla Alaton, şunları söyledi:

Cumhurbaşkanımızı son derece feminist buluyorum. Bunu çevresindeki kadınlara bakarak da görebilirsiniz. Eşi Emine Hanım; son derece güçlü, ne istediğini bilen, kararlı bir rol model kadınlarımız için. Kızları da öyle… Hepsi çok iyi eğitimli, güçlü, çalışan ve üreten kadınlar.
Baba olarak böyle güçlü kadınlar yetiştirmiş olması bile, bu sözümü doğruluyor.

"Erdoğan'ın kadın erkek farklıdır açıklaması çarpıtıldı"

Erdoğan'ın çevresine bakınca da görüyorsunuz; danışman kadrosunda çok değerli, bilgili kadınlar yer alıyor. Hem ailesindeki, hem danışman kadrosundaki kadınların sözlerine bu kadar değer veren biri nasıl başka türlü olabilir ki! Yine tekrarlıyorum; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son derece feminist olduğunu düşünüyorum. Erdoğan'ın 'Kadın ve erkek farklıdır' açıklamasının, bazıları tarafından çarpıtıldığını düşünüyorum.

Kadın ve erkek yaratılış olarak farklıdır tabii ki. Farklı olduğumuz için zaten birbirimizi tamamlıyoruz. Bu yüzden Erdoğan'ın bu sözüne katılıyorum.

Erdoğan, kadına çok değer veren bir lider. Haklar açısından, kadın ve erkeğin eşitliğini savunuyor; bu çok önemli. Külliye'deki kadrolara bakınca bile görebilirsiniz bunu. Külliye'deki kadrolarda, erkekler kadar kadınlar da görev alıyor.

Böyle eğitimli, güçlü kadınları Külliye'de görmek beni mutlu ediyor açıkçası. Anadolu kadınlarını gördükçe umudum artıyor."

"Başbakan iken kendisine Feminist olduğunu söylediğimde yüzü kızarmıştı"
 
ALARKO Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, 2014 Kasım'ında Antalya'da Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneği'nin düzenlediği bir toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde kendisine, “'Eşiniz çok güçlü bir kadın. Bu da sizi otomatikman feminist yapar' dediğini belirterek,  "Biraz kızarmıştı falan ama sonra bir kompliman olduğunu anladı" demişti. 

Alaton o toplantının soru yanıt bölümünde Erdoğan'ın feministliğiyle ilgili şunları söylemişti:

"İki sene evvel bir toplantıda o zaman başbakandı kendileri, ben kalkıp 'Sizi çok feminist buluyorum' dedim. 'Çünkü bu kadar güçlü ve hepimizin bildiği, çok ciddi güçte olan bir karakterle beraberseniz, eşiniz çok güçlü bir kadın. Bu da sizi otomatikman feminist yapar' dedim kendisine. Biraz kızarmıştı falan, ama sonra bir kompliman olduğunu anladı. Hakikaten bir kompliman olarak bunu söyledim ve bence çok büyük bir kompliman erkeğin feminist olması. Babamı çok feminist biliyorum mesela. Çıkarken de çok uzun sohbet ettik kendisiyle. Kadın- erkek eşitliği bir lüks olmamalı dünyada, çünkü zaten oraya doğru gidiyor dünyamız, öyle olmak zorunda. Öyle olursa güzellikler olacağını görüyoruz."

Üye OlÜye Girişi